Cep tarifesinde tüketiciye iyi haber

Tüketiciler Birliği Genel Başkanı Nazım Kaya, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu'nun Turkcell'in ''Bizbize Kamu Her Yöne 1200'' tarifesinde yaptığı değişiklikle ilgili aldığı kararda, tarifenin eski hükümleri ile uygulanmasını, değişiklik nedeniyle fazladan alınan bedellerin 2 ay içinde tüketiciye iadesine hükmedildiğini bildirdi.

Salı 08.12.2009 00:00
Son Güncelleme: Salı 08.12.2009 23:14
ABONE OL
Kaya, yaptığı yazılı açıklamada, Turkcell'in, kamu personeline yönelik olarak düzenlediği ''Bizbize Kamu Her Yöne 1200'' tarifesi ile abone topladığını ve daha sonra tarife hükümlerinde tek taraflı değişikliğe giderek birçok tüketicinin mağdur olmasına yol açtığını ileri sürdü.

Başlangıçta 35 lira karşılığında her yöne bin 200 dakika görüşme hakkı verilirken, Ekim ayında tek taraflı ve tüketici aleyhine yapılan değişiklikle şebeke içi, sabit ve diğer operatörler yönüne aramaların 500'er dakika ile sınırlandırıldığını ifade eden Kaya, aylık ücretin ise 45 liraya çıkarıldığını ifade etti.

Toplam görüşme süresinin bin 500 dakikaya çıkarılmasının müjde olarak verilmesine karşılık, 500'er dakika sınırlaması nedeniyle birçok tüketicinin yüksek faturalar ödemek zorunda bırakıldığını belirten Kaya, şunları kaydetti:

''Tüketiciler Birliği, yapılan değişikliğin tüketici aleyhine oluşu nedeniyle gündem oluşturmuş, olayı yargıya taşımıştır. Oluşan yoğun tepkiler sonucu, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTİK) tarife değişikliğini incelemeye almış ve bir karara varmıştır. BTİK'in aldığı kararda, tarifede keyfi değişikliklerin ahde vefa ve sözleşmeye bağlılık ilkelerine aykırı olduğu belirtilerek, tarifenin eski hükümleri ile uygulanmasını, değişiklik nedeniyle fazladan alınan bedellerin 2 ay içinde tüketiciye iadesine hükmedilmiştir. BTİK aldığı karar ile tüketicinin mağduriyetini engellemiş, GSM sektöründe tarife oyunlarının önünü kesmiş oldu.

Tüketiciler olarak GSM sektörünün başıboş olmadığını görmemiz nedeni ile güvenimiz artmıştır. Tüketiciler Ekim ayından itibaren düzenlenen faturalarını inceleyip, bedel iadelerini takip etmelidir. Ancak tarife hükümleri ile oynamak sadece Turkcell uygulaması olmayıp, AVEA'nın 'Her Yöne Sınırsız 55 lira'' tarifesindeki benzer uygulamaları nedeniyle BTİK'den benzer yaptırım beklenmektedir.''