Altın fiyatlarında düşüş

Salı 08.12.2009 00:00
Son Güncelleme: Salı 08.12.2009 15:05
ABONE OL
Geçen hafta rekor düzeyde artan altın fiyatları, bu hafta biraz ucuzladı. Alınan bilgiye göre, geçen hafta 98 liraya kadar çıkan çeyrek Cumhuriyet Altını, bugün itibariyle 92 liradan satılıyor.

Euro, dün dolar karşısında beş haftanın en düşük seviyesini gördü. Doların güçlenmesiyle altın fiyatları da yüzde 2 düştü.

Doların toparlanması, rekordan rekora koşan altın fiyatlarının da gerilemesine neden oldu. Spot piyasada altın fiyatları yüzde 2 düşüşle 1135 dolara kadar indi. Böylece altın son 5 haftanın en düşük düzeyine inmiş oldu. Altın fiyatları doların zayıf seyri nedeniyle geçen hafta 1226 dolarla rekor kırmıştı.

ALTINDA SATIŞ VAR ALIŞ YOK
Altın fiyatlarındaki artış nedeniyle vatandaşların, elinde bulunan altını satıp nakde çevirdiği, yeni altın alımının ise çok az olduğu belirtildi.

Konya Sarraflar ve Kuyumcular Derneği Başkanı Ziya Özboyacı, yaptığı açıklamada, dünya piyasalarında altın fiyatındaki yükselişin devam ettiğine dikkati çekti.

Özboyacı, 2009 yılı Mart ayında da altının onsunun bin 30 dolar seviyesine çıktığını hatırlatarak, ''O zaman da vatandaşlar ellerindeki altınları bozdurmuştu. Şimdi de altın fiyatlarının yükselmesi nedeniyle vatandaşlar ellerindeki altınları satıyor. Ancak yeni altın almaktan çekiniyor'' dedi.

Dışardan yapılacak müdahaleyle altın fiyatlarının gerileyebileceğini belirten Özboyacı, ancak şimdilik fiyatların yükselme eğilimi gösterdiğini söyledi.

Özboyacı, altının onsunun bin 140 dolar seviyesinde olduğunu dile getirerek, şunları kaydetti:
''Bin 350-bin 500 dolara kadar yükselmesi bekleniyor. Ülkelerin Merkez Bankaları altına yatırım yapıyor. Yatırım yapmak isteyenler dolardan kaçıyor. Çünkü dolar değer kaybediyor. Yatırımcılar ve Merkez Bankaları, portföylerini altınla değerlendiriyor. 'Faiz yükselirse altın düşer' deniyor. Ama faizlerin yükselme ihtimali de yakın dönemde görünmüyor. Hatta daha da düşme eğilimi var. Tasarruf yapmak isteyen insanlar bugün bile altın alsalar uzun vadede kar ederler.''

22 ayar bilezik ve cumhuriyet altınlarının işçiliği olmadığını, bu nedenle genellikle yatırım aracı olarak kullanıldığını anlatan Özboyacı, işçilik kullanılan ürünlerde piyasanın canlılığını sağlamak için işçiliği ucuz tuttuklarını ifade etti.

Altın fiyatlarının yükselmesinden memnun olmadıklarını söyleyen Özboyacı, ''Kuyumcular sanıldığı gibi köşeyi dönmedi. Sirkülasyon olması önemli. Müşteri yoksa bir anlam ifade etmez. Altın fiyatının yükselmesi bizim elimizde değil'' diye konuştu.

SEKTÖR KABUK DEĞİŞTİRDİ
Ramazan ayının düğün mevsimine denk gelmesi nedeniyle düğünlerin kış aylarına sarktığını belirten Özboyacı, o nedenle düğün sahiplerinin daha çok, düşük ayarlı altınlara yöneldiğini dile getirdi.

Önceki dönemlerde bir düğün sahibinin 250-300 gram altın aldığını, son zamanlarda ise bu rakamın 80-90 grama kadar düştüğünü anlatan Özboyacı, şöyle devam etti:

''Düğün sahipleri 14-8 ayar altın alıyor. Buna bağlı olarak, sektör kabuk değiştiriyor. 22-18 ayar altınlarda kullandığımız işçiliği artık 14-8 ayar bileziklerde kullanıyoruz. Bu değerdeki altının da üretimi arttı. Çünkü yoğun bir talep var. Düğün sahipleri ve davetliler de altın takmanın mutluluğunu yaşıyor.''