Kirletenler çaldıkları 10 yılın günahını çıkartacak

Kopenhag'da dün başlayan BM İklim Değişikliği Zirvesi'nde 192 ülkeden delegelerle küresel ısınmaya çare aranıyor. Dünya liderlerinin zirveye katılacak olması umutları artırırken, şüpheyle bakanlar da var

Salı 08.12.2009
ABONE OL
Bazı bilim adamlarına göre dünyada bugüne kadar toplanan en önemli konferans, Danimarka'nın başkenti Kopenhag'da dün başladı. Tarihin en büyük iklim toplantısında önümüzdeki 2 hafta boyunca insan yapısı olan iklim değişikliği ve küresel ısınma konusunda liderler ve delegasyonlar çözüm konusunda uzlaşma arayacaklar. Dün resmi açılışı yapılan BM İklim Değişikliği Zirvesi'nde, sera gazlarının atmosfere salınmasının azaltılması ve yoksul ülkelere temiz teknoloji için milyarlarca dolarlık yardım yönünde anlaşmaya varılması hedefleniyor. 2000'li yılların başından bu yana yapılanların eksik olduğunu dile getiren bilim adamları 'kaybolan 10 yıl' olarak niteledikleri sürecin telafi edilmesi gerektiğini söylüyor. Önümüzdeki 10 yılın planının bu kayıpları ortadan kaldırması için Kopenhag'daki liderlerden bir anlaşma sağlanması bekleniyor. Zirvede, karbon gazlarının azaltılmasının yol açacağı maliyetin paylaşımı konusunda zengin ülkelerle yoksul ülkeler arasındaki derin güvensizliğin kalkması hedefleniyor. Çin, ABD, Rusya ve Hindistan gibi kirletici ülkelerin sera gazı salımını azaltma yönünde verdiği sözler, bir anlaşmaya varılması umudunu artırdı. Dünya liderleri, mevcut BM iklim anlaşması Kyoto Protokolü imzalandığında toplantıya katılmamıştı. Kyoto protokolünde sanayileşmiş ülkelerin 2012'ye kadar sera gazı salımlarını azaltması isteniyordu. Bu sefer ise aralarında Çin ve Hindistan'ın da bulunduğu belli başlı tüm kirleticilerden destek isteniyor.

ŞÜPHEYLE BAKANLAR VAR
Bununla birlikte, Kopenhag'daki iklim zirvesinde Kyoto Protokolü'nün yerine geçecek bir anlaşmaya varılması pek mümkün görülmüyor. Danimarka, şimdiden hedefleri küçülttü ve "Kopenhag'da çerçeve çizilsin, anlaşma gelecek yıl yapılsın" önerisi getirdi bile. Mücadelede ağır adımlar atılıyor ancak, dünyanın birçok noktasında küresel ısınmanın etkileri gözle görülür halde. Yeni verilere göre, deniz seviyeleri bu yüzyılın sonunda bir buçuk metre dahi yükselebilir. Buzullar erir, iklimler değişirken, kamuoyu küresel ısınmaya şüpheyle yaklaşıyor.

TÜRKİYE'NİN POZİSYONU

Toplantılarda alınması beklenen en önemli kararlar arasında gelişmiş ülkelerden, Türkiye gibi gelişmekte olan ülkelere temiz ve yenilenebilir enerji kaynakları kullanımı konusunda kaynak ve teknoloji aktarılması kararı. Hangi ülkenin emisyonunu ne kadar düşürmesi gerektiğinin pazarlıkları bu toplantılarda yürütülecek. Enerji Bakanı Taner Yıldız Türkiye'nin dünya ekonomisinden yüzde 1,5'luk bir pay aldığını fakat kirlenmede binde 4'lük bir paya sahip olduğunu daha önce açıklamıştı.

AFRİKA'DAN ZİRVEYİ TERK TEHDİDİ
AFRİKA Birliği, sanayileşmiş ülkelerin, "daha yeşil ekonomilere geçiş yapmaları için" yoksul ülkelere yardım etmeleri gerektiğini vurguluyor. Birlik ülkeleri, istedikleri sonucu elde edememeleri halinde, zirveyi terk etme tehdidinde bulundu. Afrika Birliği Başkanı Jean Ping, küresel ısınmanın neden olduğu sorunlar için görüşlerinin dinlenmesini istiyor.

BUZDAN KUTUP AYISI İLE MESAJ
İklim değişimine dikkat çekmek için 9 tonluk buz kütlesinden yapılan kutup ayısı heykeli, konferans merkezinin önüne dikildi. Heykeltıraş Mark Coreth imzalı buzdan ayı, zirve boyunca yavaş yavaş eriyerek liderlere mesaj verecek.

5 BİN GAZETECİ İZLİYOR
15 bin kişilik bir delegasyonun katılacağı ve 100'e yakın liderin ağırlanacağı toplantıları akredite olan 5 bin gazeteci var. Birçok gazeteci ise akredite olmayı bekliyor. Çünkü yoğun ilgiden akreditasyonlar 1 hafta öncesinden durduruldu.