Paris'te mağaza açmak Nişantaşı'ndan daha ucuz

Fransa'nın en pahalı bölgelerinden Saint Germain'de mağaza açan Step Halı'nın Başkanı Şengör, "Paris'te mağaza açmak Nişantaşı'nda mağaza açmaktan yarı yarıya ucuz" dedi

Salı 08.12.2009
ABONE OL
Kendilerine ait ikinci yurtdışı mağazasını Londra'dan sonra Paris'in Saint Germain bölgesinde açan Step Halı'nın Yönetim Kurulu Başkanı Cem Şengör, gelecek yıl da Milano'da mağaza açmak istediklerini söyledi. Düşünüldüğünün aksine Paris'te mağaza açmanın Nişantaşı'nda mağaza açmaktan çok daha ucuz olduğunu dile getiren Şengör şöyle konuştu: "İki yıldır Paris'te mağaza arıyorduk. Kriz bu noktada bize yardımcı oldu. 52 yıldır antikacı olarak faaliyet gösteren 150 metrekarelik dükkanı yıllık 84 bin euroya kiraladık. Bu rakam aynı büyüklükte Nişantaşı'nda yıllık bir mağaza kirasının yarısı." Yurtdışında özellikle halıcılık alanında Türk olmanın avantajını yaşadıklarını dile getiren Şengör, "Türk olunca bu adamlar halı yapmayı bilir algısı hakim. Bu da işimize yarıyor" dedi. Harrods'a sattıkları halı adetlerinde artış olduğunu, Roche Bobois'nın sattığı halıların yüzde 80'ini Step'in verdiğini belirten Şengör, bu yıl yüzde 40 olan ihracat payını 2010'da yüzde 60'a çıkaracaklarını ifade etti.

SADELİK MODASI

Desen yerine doku çalıştıklarını artık dünyada da eğilimin bu olduğunu dile getiren Şengör, Ortadoğu ülkelerinde bile allı pullu desenlerin demode olduğunu ifade etti. "Ortadoğu eğer ipek bir halı alacaksa fazla müdahale edilmemiş olan halıyı satın alıyor. ABD'li çok büyük Uzakdoğu ise allı güllü halıları satın almayı tercih ediyor" diyen Şengör, Avrupa'da ise kendi koleksiyonlarını empoze etmek için uğraşacaklarını söyledi.
***

Mağazaya ünlülerden Salma Hayek'in kızıyla geldiğini dile getiren Şengör, "Hayek'in kızı halılardan çok halı kumaşıyla kapladığımız çarıklara ilgi gösterdi. Burası ünlü mobilya ve dekorasyon mağazalarının olduğu bir şehir. Ünlülerin gelmesi doğal" dedi.