Toparlanmayı ilan etmek için erken

Amerikan Merkez Bankası (Fed) Başkanı Ben Bernanke, kalıcı toparlanmayı ilan etmek için çok erken olduğunu söyledi.

Salı 08.12.2009 00:00
Son Güncelleme: Salı 08.12.2009 14:49
ABONE OL
Bernanke, Economic Club of Washington'da yaptığı konuşmada, ABD ekonomisinin resesyondan çıksa da mücadele içinde olacağını, ekonominin, zayıf istihdam piyasası, tedbirli tüketiciler ve sıkı kredi koşulları gibi zorlu durumlarla karşı karşıya olduğunu, bu durumun büyümeyi ılımlı tutacağını ifade etti.

Bazı özel raporlar, hükümetin teşvik önlemlerinin etkisi zayıflayınca gelecek yıl toparlanmanın başarısızlığa uğrayacağı endişesini yansıtıyorlar.

Bernanke, çift dipli bir resesyonun yaşanıp yaşanmayacağı soruları üzerine, bunun olmayacağını garanti edemeyeceğini, ancak gelecek yıl mütevazi bir ekonomik büyüme beklediklerini ifade ederek, bunun da işsizlik oranının aşağıya çekilmesine yardımcı olacağını fakat bu düşüşün istenilenden daha yavaş olabileceğini kaydetti.

Geçen hafta yayımlanan bir Fed raporunda, gelecek yıl da işsizliği yüzde 9,3 ile 9,7 arasında seyredeceği belirtilirken, banka istihdam piyasasının normale dönüşünün 5-6 yıl alacağı konusunda uyarıda bulunuyor.

Bir soru üzerine Bernanke, şu an rekor düşük seviyelerde olan faiz oranlarının uzun bir süre daha bu şekilde tutulacağını da sözlerine ekledi.

TARP'DA KULLANILMAYAN PARA
ABD Başkanı Barack Obama da 700 milyar dolarlık Sorunlu Varlıkları Kurtarma Programı'nda (TARP) harcanmayan paranın, ABD'nin bütçe açığını kapatmak ve istihdamı artırmak için kullanılabileceğini söyledi.

Obama, TARP'ın Hazine'nin tahmin ettiğinden 200 milyar dolar daha aza mal olacağını raporların gösterdiğini kaydetti.