9 şirket kıyasıya yarıştı, 6 şeker fabrikası 606 milyon dolara gitti

Kastamonu, Kırşehir, Turhal, Yozgat, Çorum ve Çarşamba şeker fabrikalarının bütün halinde özelleştirilmesi ihalesinde en yüksek teklifi 606 milyon dolarla Ak-Can Şeker verdi

Çarşamba 09.12.2009
Son Güncelleme: Çarşamba 09.12.2009
ABONE OL
Dokuz şirketin teklif verdiği Türkiye Şeker Fabrikaları A.Ş'ye ait 6 şeker fabrikasının özelleştirilmesi ihalesinde kıran kırana geçen pazarlıkların ardından 34'üncü turda Ak-Can Şeker ipi göğüsledi. Kastamonu, Kırşehir, Turhal, Yozgat, Çorum ve Çarşamba Şeker fabrikalarını bir bütün halinde almak için 605.5 milyon dolarla en yüksek teklifi veren Ak-Can Şeker, ihaleyi yöneten Komisyon Başkanı Sami Ölmeztoprak'ın "Teklifi düzeltecek misiniz ?" sorusu üzerine rakamı 606 milyon dolara yuvarladı.

ÖNCE ÇELİKLER ELENDİ
Özelleştirme İdaresi Başkanlığı'nda yapılan ihalede nihai pazarlık görüşmelerinin elemesiz turunda en yüksek teklif 391 milyon dolar olarak belirlendi. Elemeli ilk turda Çelikler İnşaat elenirken teklif tutarı 426 milyon dolara çıktı. İkinci turda Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri Merkez Birliği elendi ve en yüksek tutar 453.7 milyon dolar oldu. Üçüncü turda Torunlar- Gülsan elendi ve en yüksek teklif 481.3 milyon dolara çıktı. Son turda Elektrosan elendi ve açık artırma 506 milyon dolardan başladı. Açık artırmada kıyasıya süren yarışma 550 milyon dolara kadar devam etti. Ardından Ak- Can Şeker, Yıldırım Holding ve Kuzey Anadolu Şeker Fabrikaları Ortak Girişim Grubu arasında kıran kırana yarış yaşandı. Zaman zaman artırım aralığını 5 milyon dolara çıkaran Yıldırım Holding, teklif 601 milyon dolara geldiğinde çekildi. Kuzey Anadolu Şeker Fabrikalarıyla Ak-Can Şeker arasında devam eden açık artırmanın 34. turunda rakam 605 milyon 500 bin dolara gelince Kuzey Anadolu da çekildi. Böylece ihale Ak-Can'a kaldı.