ABD ile ekonomide yeni sayfa

Başbakan Erdoğan'ın Obama'yı ziyaretinde Türkiye ile ABD arasındaki ekonomik ve ticari ilişkilerin yeni stratejik çerçevesi de çizildi. Yeni mekanizma, ekonomik ilişkileri teşvik edecek Türk tarafında Babacan ve Çağlayan, ABD tarafında ise Ticaret Bakanı Locke ile ticari temsilci Kirk, düzenli olarak toplanacak. Nitelikli serbest bölgeler de yeniden gündemde

Çarşamba 09.12.2009
Son Güncelleme: Çarşamba 09.12.2009
ABONE OL
Başbakan Tayyip Erdoğan'ın Washington ziyaretinde, Türkiye ile ABD, aralarındaki ekonomik ve ticari ilişkileri canlandıracak yeni strateji için de düğmeye basıldı. Yeni çerçeve mekanizmasının ayrıntıları ABD Ticaret Temsilciği binasında Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, ABD Ticaret Temsilcisi Ron Kirk ve ABD Ticaret Bakanı Gary Locke tarafından düzenlenen ortak basın toplantısında tanıtıldı. Yeni mekanizma kapsamında ABD tarafında Kirk ve Locke ile çalışacak olmaktan duyduğu mutluluğu dile getiren Babacan, Türk tarafında ise kendisiyle birlikte Devlet Bakanı Zafer Çağlayan'ın görev yapacağını bildirdi.

BAKANLAR DÜZENLİ TOPLANACAK

Babacan, Türkiye ve ABD arasındaki ticari ve yatırım ilişkilerinde rakamların olumlu yönde ilerlediğini, bu rakamları daha da geliştirecek potansiyelin bulunduğunu belirtti. Çerçeve mekanizması kapsamında Washington ve Ankara ya da İstanbul'da düzenli olarak toplantılar yapılacağını açıklayan Babacan, soru üzerine, stratejik çerçevenin çekirdeğinde daha iyi ticari ve ekonomik ilişkilerin teşvikinin bulunduğunu kaydetti. Babacan, "Konuşulacak çok konu var bu uzun vadeli bir girişim. Bu çerçeveyi çok daha geniş bir konsepte sahip olacak şekilde görmeliyiz" diye konuştu.

FİKİR ANKARA'DA ORTAYA ÇIKTI

ABD Ticari Temsilcisi Ron Kirk de ikili ekonomik ilişkilerde yeni mekanizmaya ilişkin fikrin, Obama'nın Türkiye ziyaretinde ortaya çıktığını hatırlattı. Kirk, ticari ilişkileri daha güçlü hale getirebileceklerine ilişkin taahhüt niteliğindeki mekanizmanın ilk toplantısının gelecek ilkbaharda Washington'da sonrakinin de aynı yıl Türkiye'de yapılacağını sözlerine ekledi.

"15 MİLYAR $'DAN İYİSİNİ YAPABİLİRİZ"
ABD Ticaret Bakanı Gary Locke çerçeve mekanizmasının iki ülke arasında ticaret ve yatırımın genişletilmesi ile iki ülke halkına yeni iş alanları yaratılmasında bir araç vaziyeti göreceğini kaydetti. 2008'de ikili ticaretin 15 milyar dolarlık rekor seviyeye ulaştığını ancak bundan daha iyisini yapabileceklerini kaydeden Locke, dünya ekonomisi rayına oturunca ticaretteki çıkışın devam edeceğini söyledi.

NİTELİKLİ SERBEST BÖLGE YENİDEN MASADA
Başbakanlık kaynakları, Beyaz Saray'da, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile ABD Başkanı Barack Obama arasındaki görüşmelerde, ağırlıkla iki ülke arasında ticaret ve ekonomiyi artıracak yeni gelişmelerin konuşulduğunu belirtti. Erdoğan basın toplantısında iki ülke arasında yıllardır konuşulan nitelikli serbest bölgelerin yeniden gündeme geldiğini vurguladı. Başbakan, Marshall Fonu'ndaki konuşmasında ise "Şu anda uluslararası anlaşmayla adım atılan nükleer enerjiden Türkiye, 7-8 yıl sonra istifade etme dönemine girecektir" dedi.

TÜRKİYE'YE 'YILIN ÜLKESİ' ÖDÜLÜ
ABD Ticaret ve Kalkınma Ajansı, Türkiye'yi "2009 Yılının Ülkesi" ödülüne layık gördü. Ödülün, ajansın Türkiye'deki kalkınma önceliklerini destekleyen programındaki başarısının yansıması olduğu belirtildi. Ödül, ajansın Direktör Vekili Leocadia Zak tarafından ABD Ticaret Temsilciliği'nde düzenlenen törende Başbakan Yardımcısı Ali Babacan'a takdim edildi. Zak, yajansın Türkiye'yi yılın ülkesi ödülü olmaya hak kazanan yüksek performans gösteren ortaklardan oluşan listeye eklemekten duyduğu mutluluğu dile getirdi.

DEİK Türk Amerikan İş Konseyi Başkanı
HALUK DİNÇER:

Sanayi bölgeleri yüksek katma değerli olmalı
Haluk Dinçer, Türkiye'nin ABD'de rekabet edebilmesi için emek yoğun sektörleri bırakması ve katma değeri yüksek ürünlere odaklanılması gerektiğinivurguladı. Dinçer, nitelikli sanayi bölgeleri konusunda da benzer bir tablo çizerek, "Bu bölgeler olacaksa teknoloji ve AR-GE ağırlıklı olmalı. Yoksa uzun vadeli olmaz. Böyle bir imtiyaz veriliyorsa da 'hayır' demek mümkün değildir" dedi.

Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkanı
MEHMET BÜYÜKEKŞİ:
Ticaret hacmimiz 40 milyara çıkmalıydı

Mehmet Büyükekşi, "Dünya ticaretinden aldığımız pay yüzde 0.8. Bu rakam ABD pazarı için geçerli olsa 17 milyar dolar rakamını yakalardık. Toplam ticarette 35 - 40 milyar doları bulurduk" dedi. Nitelikli sanayi bölgelerine de değinen Büyükekşi, kurulacak yere göre sektörün belirlenmesi gerektiğini söyledi. Büyükekşi, "Irak sınırında olacaksa tekstil gibi Batıda olursa teknoloji ağırlıklı olabilir" dedi.