Hata yok, sanayi üretimi 14 ay sonra artışa geçti!

Sanayi üretimi ekimde yüzde 6.5 artarak sürpriz yaptı. 14 ay sonra gelen artışta 10 milyar doları aşan ihracat etkili oldu. TÜİK ise verilerde "Hata ya da eksik yok" dedi

Çarşamba 09.12.2009
Son Güncelleme: Çarşamba 09.12.2009
ABONE OL
Sanayi üretimi 14 aylık düşüşün ardından ekimde artıya geçti. Geçen yılın aynı ayına göre yüzde 6.5 oranında artan sanayi üretimi aylık bazda ise yüzde 13.7 oranında artarak sürpriz yaptı. Beklentiler üretimin yüzde 2 oranında daralacağı yönündeydi. Türkiye İstatistik Kurumu ise verilerde bir hata ya da eksiğin olmadığını açıkladı. Sürpriz artışta ekimde artan ihracat, geçen yıla iş günü sayısının fazla olması ve eriyen stoklar etkili oldu. Hatırlanacağı gibi ekimde ihracat 10 milyar doları aşarak 13 ayın en yüksek seviyesine çıkmıştı. Ayrıca geçen yıla göre 2 iş günü daha fazla olması üretimin sürpriz artışında etkili oldu. Sanayi üretimine ekimde son ayların en sevindirici gelişmesi yaşansa da üretimdeki artışın kasımda yeniden hız kesmesi bekleniyor. Kasımda ihracat yüzde 1.5 gerilerken, Kurban Bayramı nedeniyle 2.5 günlük iş günü kaybı oldu.

İMALAT SANAYİ % 6.6 ARTTI
Veriler sektörel olarak incelendiğinde yıllık olarak en fazla üretim artışı yüzde 38.3 ile tıbbi hassas ve optik ürünlerinde gerçekleşti. Eylül ayında göre en yüksek üretim artışı ise yüzde 56.4 ile gıda ve içecek ürünlerinde gözlendi. Sanayi üretimi artışının sektörel olarak genele yayıldığı gözlenirken Elektrikli makine üretimi yüzde 18.7, kimyasal madde üretimi yüzde 15.2, ana metal üretimi yüzde 14.5 oranında arttı. En önemli alt kalem olan imalat sanayi üretimi ise yüzde 6.6 artış kaydetti. Sanayi üretimindeki sürpriz artış Merkez Bankası'nın faiz indirimlerinde frene basağı beklentilerini artırdı. JP Morgan Başekonomisti Yarkın Cebeci, ederken, "Şu anda Merkez Bankası'nın faiz indirimlerine devam etmesi neredeyse imkânsız görünüyor" dedi.