İstanbul Avrupa'daki 25'inci yeşil şehir

30 Avrupa kenti arasında 8 çevresel kategoride yapılan bir araştırmada, İstanbul 25'inci sırada yer aldı Karbondioksit salınımında 16’ncı olan İstanbul, çevre yönetimi konusunda ise 29’uncu sırayı alabildi

Çarşamba 09.12.2009
Son Güncelleme: Çarşamba 09.12.2009
ABONE OL
Siemens tarafından Economic Inteligence Unit'e yaptırılan Green City Index'de (Yeşil Şehir İndeksi) İstanbul 25'inci sırada yer aldı. Avrupa'daki 30 büyükşehir arasında yapılan araştırmada İklim Değişikliği Zirvesi'ne de ev sahipliği yapan Danimarka'nın başkenti Kopenhag birinci olurken, ödül Kopenhag Valisi Ritt Bjerregaard'a verildi. 8 kategoride yapılan araştırmada İstanbul en az karbon dioksit salınımı yapan 16'ncı şehir olarak belirlendi. İstanbul, binaların enerji kullanımında 28'inci, çevre yönetimi konusunda ise 29'uncu sırada yer aldı. Hazırlanan raporda 12.6 milyon kişinin yaşadığı İstanbul, kişi başına 3.25 tonluk karbondioksit (CO2) üretiyor. Şehirde kişi başına tüketilen yenilenebilir enerji miktarı ise yüzde 5.12. Geri dönüştürülen çöp miktarı da sadece yüzde 3.12. İstanbul'da bir yılda kişi başına 68.3 metreküp su tüketilirken toplu taşıma kullanım oranı yüzde 54.02.

KİŞİ BAŞI OTOMOBİL AZLIĞI

Raporda İstanbul'un diğer kategorilere göre daha düşük karbon dioksit tüketmesindeki en önemli etken haline kişi başına düşen otomobil sayısının az olmasından kaynaklanıyor. Ancak bu rakamın önümüzdeki dönemde hızla artması bekleniyor. Raporun verilerine göre şehirdeki en büyük sorun binalardan kaynaklanıyor. Ortalama 1960 yılında yapılan binaların hiçbir biçimde evrensel standartlara uymadığı ifade edilen raporda en büyük enerji kaybının bu binalardan kaynaklandığı, yeni yapılan birçok binanın da enerji verimliliği gözetilmeden yapıldığı ifade ediliyor.

ŞEHİRDE ENERJİ TÜKETİMİ % 80
Siemens'in Şirket Teknolojileri Bölümü'nün başındaki Dr. Reinhold Achatz SABAH'a yaptığı açıklamalarda, şirket olarak şehirlere odaklandıklarını belirterek, "2007'de dünya nüfusunun yüzde 50'sinden fazlası şehirde yaşamaya başladı. Öte yandan enerji tüketiminin yüzde 80'i şehirlerde. Bu nedenle Siemens olarak şehirlerde üreteceğimiz çözümlerin çevreye çok daha çabuk etkileri olacağına inanıyoruz" dedi.

ATIK GERİ DÖNÜŞÜMÜ SADECE % 3
* Nüfus: 12.6 milyon
* Kişi başına düşen GSYH: 14,615 euro
* Kişi başı karbondioksit emisyonu:
*.25 ton 3 Kişi başı enerji tüketimi: 36.15 gigajul
* Yenilenebilir enerji tüketim oranı: % 5.12
* Ulaşımı, toplu taşıma aracı, bisiklet veya yürüyerek yapanların oranı: %54.02
* Kişi başı yıllık su tüketim miktarı: 68.63 m3
* Atık geridönüşüm oranı: % 3.12
*(Satın alma gücü paritesine göre)