Kredi notu düşen Yunanistan'ın faizi ilk kez Türkiye'yi solladı

Derecelendirme kuruluşu Fitch, zor günler geçiren Yunanistan'ın kredi notunu bu yıl ikinci kez indirdi. Not haberiyle Yunanistan'ın iki yıllık tahvil faizleri fırladı ve ilk kez Türkiye'yi geçti. Moody's ise ABD ve İngiltere'yi uyardı

Çarşamba 09.12.2009
Son Güncelleme: Çarşamba 09.12.2009
ABONE OL
Yunanistan ekonomisi zor günler geçiriyor. Bütçe açığının milli hasılaya oranı yüzde 13'e dayanan, dış borç yükü krizle birlikte fırlayan Yunanistan'a bir darbe de kredi derecelendirme kuruluşlarından geldi. Fitch ülkenin A- olan kredi notunu BBB seviyesine indirirken, görünümünü de negatife aldı. Kamu maliyesindeki bozulmayı not indirimine gerekçe olarak gösteren Fitch, Ekim'de de Yunanistan'ın notunu kırmıştı. Bir diğer derecelendirme kuruşu olan S&P ise önceki gün ülkenin kredi notunu negatif izlemeye almıştı. Avrupa'da artan Yunanistan rahatsızlığı borsalarda sert satışlara neden oldu. Atina Borsası dün yüzde 6'nın üzerinde değer yitirdi. Borsadaki satışlara paralel olarak tahvil faizleri de yükseldi. Yunanistan'ın iki yıllık tahvil faizleri yüzde 2.52'ye kadar yükselerek ilk kez Türk eurobondlarının üzerine çıktı. Yunanistan'ın aksine notları artışa geçen Türkiye'nin Ocak 2011 vadeli eurobondunun alış faizi dünkü işlemlerde yüzde 2.21'e kadar indi.

ABD VE İNGİLTERE'YE İHTAR

Bu arada Moody's ABD ve İngiltere'yi kredi notlarının tehlikeye düşmemesi için kamu borçlarını düzene sokması gerektiği konusunda uyardı. Her iki ülkenin de kredi notu en üst seviye olan AAA seviyesinde bulunuyor. Moody's 17 AAA notuna sahip ülkenin kamu maliyesinde baskı hissettiğini, ancak hiçbirinin notunda ani değişiklik olmayacağını açıkladı.