''Wirofon''a uluslararası ödül...

Türk Telekom Grubu şirketlerinden Argela tarafından geliştirilen ve Ağustos 2009'da kullanıma sunulan Wirofon teknolojisi, Orta Doğu ve Afrika'da telekomünikasyon sektörü etkinliklerinden biri olan CommsMEA tarafından ''yılın en iyi yeni telekomünikasyon hizmeti'' seçildi.

Çarşamba 09.12.2009 00:00
Son Güncelleme: Çarşamba 09.12.2009 11:27
ABONE OL
ITP Technology Publishing'in düzenlediği, bölgede gelişen telekomünikasyon sektöründeki kişi ve firmaları desteklemeyi amaçlayan etkinliğin, bu yıl dördüncüsü gerçekleştirildi.

''Telekom endüstrisinde farklı yaklaşım'', ''uygulamada uzmanlık'' ve ''kurumsal başarı'' gibi 16 kategoride ödül verilen törende, Wirofon'un kazandığı ''Yılın en iyi yeni telekomünikasyon hizmeti'' ödülünü, Türk Telekom Uluslararası ve Toptan Satış Başkanı Mehmet Toros ile Türk Telekom Pazarlama ve İletişim Başkanı Erem Demircan birlikte aldı.

Erem Demircan'ın verdiği bilgiye göre, Türkiye ve dünyadaki tüm WiFi noktalarında, ev telefonu üzerinden konuşabilmeyi sağlayan Wirofon teknolojisi ile cep telefonu veya bilgisayar üzerinden yapılan aramalar, tanımlanan ev hattının mevcut tarifesinden ücretlendirilerek, ev faturasına yansıyor.

Ev telefonunun mobil hale geldiği Wirofon üzerinden arama yapabilmek için, Türk Telekom'a ait bir ev telefonu ve bu teknolojiye uyumlu bir cep telefonu veya bilgisayar sahibi olmak gerekiyor.

Aynı hat üzerinden ailenin 3 ayrı ferdinin, Wirofon üzerinden farklı kullanıcı isimleriyle eş zamanlı görüşme yapabilmesi olanağı sağlanıyor. Bugüne dek 100 bin başvurunun alındığı ve 50 bin kullanıcısı bulunan Wirofon'un, 30 Haziran 2010'a kadar sürecek kampanyası da bulunuyor.

Wirofon'un şemsiye ürün olarak düşünülebileceğini, altında yeni ürünler çıkartıldığını ve aynı hizmetin başka ülkelerde de verileceğini kaydeden Demircan, Azerbaycan'da yaşayan ve Rusya'ya çalışmaya giden birinin, bu platformu kurup, Rusya'dan kendi evini aradığında, telefon faturasının Azerbaycan'daki evine gelebileceği örneğini verdi.

Demircan, Wirofon'da ''geri aranabilme''nin bu ay başlayacağını da sözlerine ekledi.

''TÜRK İNOVASYONUNU DÜNYAYA SUNMAYA DEVAM EDECEĞİZ''
Ödül töreni sırasında teknoloji ihracatı konusunda görüşmeler yapmak üzere Hindistan'da bulunan Türk Telekom Genel Müdürü Paul Doany, Wirofon'un aldığı ödüle ilişkin olarak AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türk Telekom bünyesindeki teknoloji şirketlerinin uluslararası başarılarından gurur duyduklarını ifade etti.

Türkiye'de teknoloji geliştirme ve ihraç etme konusunda önemli adımlar attıklarını belirten Doany, geçen hafta grup şirketlerinden Sebit'in geliştirdiği eğitim yazılımı Vitamin'in, Dünya İletişim Ödülleri (World Communication Awards) tarafından ''En iyi içerik hizmeti'' ödülünü aldığını hatırlattı.

Doany, sabit hatlara mobilite olanağı tanıyan ve Argela tarafından geliştirilen yakınsama teknolojisi ürünü Wirofon'un ödülüne de değinerek, şöyle devam etti:

''Türk Telekom Grubu tarafından Türkiye'de geliştirilen tüm bu ürünler artık dünyaya ihraç ediliyor. Ürünlerimizin yurt dışına ihraç edilmesi çok heyecan verici. Türk inovasyonunu dünyaya sunmaya devam edeceğiz.

Gelecekte Türk Telekom Grubu iştiraklerinin Türk Telekom'dan daha çok konuşulur hale geleceği konusundaki düşüncemi tekrarlıyorum. İştiraklerimizi, ABD, Orta ve Güney Amerika, Avrupa, Orta Doğu, Afrika ve Orta Asya dahil uluslararası genişleme konusunda desteklemeye devam etmeyi planlıyoruz.''