40 yıl sonra İstanbul'da Karaman havası olacak

Dünya Bankası'nın iklime ayrılan Dünya Kalkınma Raporu 2010'a göre, Kuzey Avrupa 40 yıl sonra Akdeniz iklimi yaşayacak Ülkemiz de bu iklim değişikliğinden nasibini alacak ve İstanbul’da İç Anadolu kenti Karaman’ın karasal iklimi yaşanmaya başlanacak

Perşembe 10.12.2009
ABONE OL
Kopenhag'daki İklim Zirvesi sürerken Dünya Bankası'nın iklim raporu Türkiye'yi de ilgilendiren bir dehşet senaryosuna yer verdi. Raporda kuzey Avrupa kentlerinin yüzyılın ortalarında Akdeniz iklimine hazırlıklı olması gerektiği belirtilirken, yer alan bir haritada 40 yıl sonra İstanbul'un "Karaman ilinin iklimine" sahip olacağı gösterildi. Raporda, "Çevreleyen kırsal alanlardan 3.5 - 4.5 dereceye kadar daha fazla ısı üreten kent ısı adalarıyla, sıcak dalgalarının frekansları ve yoğunluklarında artış olasılığı bulunmaktadır" denilerek özellikle Ankara, İstanbul gibi çarpık ve aşırı yapılaşmanın görüldüğü bölgelere uyarıda bulunuldu. Dünya Bankası'nın yayımlamış olduğu "Dünya Kalkınma Raporu 2010: Kalkınma ve İklim Değişikliği" başlıklı raporda "Kuzey kentlerinin şimdiden Akdeniz iklimi için hazırlıklı olması gerekir" açıklaması düşülen bir harita yer aldı. 2008'de hazırlanan haritadaki senaryoya göre, bu yüzyılın ortalarında İstanbul'un iklimi bugün güneyde yer alan Karaman'ın iklimine benzeyecek.

BERLİN CEZAYİR GİBİ

Roma'nın iklimi bugünkü Lefkoşe, Berlin'in iklimi Chlef (Cezayir) gibi olacak. Barcelona Quezzane (Fas), Oslo Treuel (Orta Fransa), Stockholm Soria (Kuzey Fransa), Paris Barajoz (Güney İspanya), Londra Villa Real (Kuzey Portekiz), Helsinki Sandomierz (Polonya), St.Petersburg Ternopol (Ukranya) iklimine sahip olacak. Rapordaki haritayla ilgili hazırlanan notta şöyle denildi: "Küresel ısı derecelerinin artışıyla iklim bölgeleri kuzeye doğru hareket edecek ve 21'nci yüzyılın ortası itibarıyla birçok merkez ve kuzey Avrupa kenti 'Akdenizli' gibi hissedecek. Su şebekelerinde yönetim planlarının düzenlenmesi, sağlık hizmetlerinin daha aşırı sıcak dönemler için hazırlıklı bulunması gerekecek. Birkaç derecelik ısınma Oslo'da çekici görünürken soğuk kışlar için tasarlanan binalar daha sıcak ve kurak iklimde çalışma ihtiyacı içinde olacak. Daha zor olan, yüksek esneklikte yeni binalar yapılması."

Ulusal yol haritası belli oldu

TÜRKİYE'NİN Ulusal İklim Değişikliği Strateji Belgesi'ne göre, iklim değişikliğine uyum sağlanması için su kaynaklarının korunması ve etkin kullanımı için su hacim esasına göre fiyatlandırılacak. Atıksular kentsel yeşil alanlarda etkin kullanılacak. Yerleşmelerde ve binalarda yağmur suyunun birikmesi ve değerlendirilmesi ile geri dönüşümüne yönelik stratejiler belirlenecek.