Danıştay içki reklamlarındaki rakı-balık keyfine 'olur' verdi

Danıştay, alkollü içkilerin reklamlarının, balık, kavun gibi gıda maddeleri ve Boğaz Köprüsü gibi coğrafi ve tarihi değerlerle birlikte yapılmasında bir sakınca olmadığına karar verdi

Perşembe 10.12.2009
ABONE OL
DANIŞTAY 13'üncü Dairesi, içki reklamlarında rakıyı balık ve kavundan ayırmanın doğru olmayacağına karar verdi. 'Alemci'nin göz zevkini yakından ilgilendiren ilk karar, Tütün ve Alkol Piyasası Düzenleme Kurulu'nun 'içki reklamlarında gıda maddeleri, coğrafi, kültürel, sanatsal ve benzeri ortak değerlere yer verilemeyeceği' kuralını içeren tebliğin iptali davasında alındı. Davayı, alkollü içki üreticisi Efes Pazarlama Dağıtım AŞ açmıştı. Daire, Efes'in açtığı davanın ilk aşamasını sonuçlandırdı ve yönetmeliğin bu hükmünün yürütmesini durdurdu. Danıştay'ın, "Boğazda rakı - kavun" veya "Mardin'de şarap" keyfini yansıtan reklamlara olur kararı verdi. Aynı kararda, sinemalardaki içki reklamlarının gösterimin sonunda yer almasını zorunlu tutan tebliğ kuralının da yürütmesini durdurdu.

Fabrikaya meyhane kurup rakı tattıracak
ANTALYA Güç Birliği Holding öncülüğünde 32 işadamının bir araya gelerek kurduğu Topkapı İçecek 2009'da yakaladığı yüzde 5'lik pazar payından sonra hedef büyüttü. Başkan Ahmet Acar, "2010'da votkada pazar payımızı yüzde 15, rakıda ise yüzde 8'e çıkarmayı hedefliyoruz" dedi. Pazar payını artırmak için özellikle turistleri hedef aldıklarını belirten Acar, "Antalya'ya gelen yabancı turistleri önümüzdeki dönemde Antalya'daki üretim tesisbir meyhane ortamı yarattık. 2010'dan itibaren yabancı ziyaretçilere tadım aktiviteleri düzenleyeceğiz" diye konuştu.
Sigarada yüzde 40 uyarı yeter
DANIŞTAY 13'üncü Dairesi bir diğer kararında da sigara paketi üzerindeki uyarı yazılarının, paketin ne kadarını kaplaması gerektiği ile ilgili "yasaya göre yüzde 40 yeter" dedi. British American Tobacco, "Yasada yüzde 40'ın yeterli olacağı savunulurken TAPDK'nın kararıyla alt sınır yüzde 65'e çekiliyor" diyerek Tütün ve Alkol Piyasası Düzenleme Kurulu'nun (TABDK) "uyarılar paketin yüzeyinin en az yüzde 65'in kaplamalı" yönündeki kararının iptali ve yürütmesinin durdurulması için dava açmıştı.