Kapasite kullanımındaki son negatif rakam

Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün, bugün açıklanan kapasite kullanım oranlarını değerlendirirken, Kasım ayındaki 2,2 puanlık daralmanın kapasite kullanımındaki ''son negatif rakam'' olacağını söyledi.

Perşembe 10.12.2009 00:00
Son Güncelleme: Perşembe 10.12.2009 14:43
ABONE OL
Bakan Ergün, yaptığı açıklamada, Türkiye İstatistik Kurumu'nun Kasım ayı itibariyle 70,7 olarak açıkladığı imalat sanayinde kapasite kullanım oranının yıllık ortalamalara yakın bir seviye olduğunu belirtti.

Kasım ayındaki ihracat verilerinin Ekim ayına göre bir miktar düşük çıkmasının zaten kapasite kullanımıyla alakalı bir işaret verdiğini ifade eden Ergün, ''Mevsim şartlarını dikkate aldığımızda ve son 10 yılın kasım aylarıyla birlikte mütalaa ettiğimizde, ki aşağı yukarı 10 yılın 7 kasımında kapasite kullanımlarında bir miktar düşme var, sadece 2 kasımda bir miktar artış var, dolayısıyla yıllar itibariyle ortalamalara, genel eğilime yakın bir tablo olduğunu görüyoruz'' dedi.

Kapasite kullanım oranının 2009 yılı ortalamasının yüzde 70'ler seviyesinde olacağını söylemenin mümkün olduğunu dile getiren Ergün, ''Hem üretim artışı hem kapasite kullanım oranlarında, yüzde 60'lara kadar gerileyen bu kapasitenin yıl sonu itibariyle 70'lerin üzerinde seyretmesi, bunun paralelinde ekonomideki küçülme eğiliminin son çeyrekte yüzde 15'lerden 3,3'lere kadar gelmesi ve son çeyrekte de bir büyüme rakamına ulaşacağımıza işaret etmesi Türkiye'nin ekonomik krizin etkilerinden büyük çapta sıyrıldığını ve 2010 yılı büyüme rakamlarını yakalayabileceğini göstermektedir'' diye konuştu.

TRENDİN YÖNÜ
2008 yılı kapasite kullanım oranlarıyla mukayese edildiğinde 2009 yılı ocak ayındaki 16,5 puanlık daralmanın kademeli olarak azaldığına, 2009 kasım ayında da daralmanın 2,2 puan seviyesine kadar gerilediğine işaret eden Ergün, Aralık ayında ise bu rakamın bir önceki yılın aynı ayına göre pozitif çıkacağını söyledi.

''Kasım ayındaki 2,2 puanlık daralma kapasite kullanımındaki son negatif rakamdır'' diyen Sanayi Bakanı, yıl içindeki sanayi üretimi, kapasite kullanımı ve ihracattaki aylık dalgalanmaların genel trendi değiştiren nitelikte olmadığını, trendin yukarı istikamette olduğunu vurguladı.

Bakan Ergün, Aralık ayından itibaren ve 2010 yılı boyunca kapasite kullanım oranlarında bir önceki yılın aynı ayına göre pozitif rakamlar serisinin başlamış olacağını da sözlerine ekledi.