'Nükleer enerji şartnamesini görünce, ilgimizi açıklarız'

Sabancı Holding CEO'su Dördüncü, nükleer enerji ihalesine katılmak için hukuki altyapısının çok sağlam olması ve sigorta şartlarını görmeleri gerektiğini söyledi

Perşembe 10.12.2009
ABONE OL
SABANCI Holding CEO'su Ahmet Dördüncü, Türkiye'nin artan enerji talebinin karşılanması, elektrik arz kaynaklarının çeşitlendirilmesi ve doğal gaza olan yüksek bağımlılığın düşürülmesi için nükleer enerjinin, dünyadaki trendlere de paralel olarak yararlanılacak kaynaklar arasında olması gerektiğini bildirdi.

EKONOMİ % 3.5 BÜYÜR

Dördüncü, "World Energy Outlook 2009'' raporunun Türkiye sunumu öncesi soruları yanıtlarken, nükleer enerjiyle ilgili şartnameyi görmeleri gerektiğini, ancak ondan sonra ilgili olup olmadıklarını söyleyebileceklerini ifade etti. Dördüncü, şöyle devam etti: "Hukuki altyapısını çok sağlam bir şekilde oturtuyor olmamız lazım. Hukuki altyapısı çok önemli. Sigorta işlemleriyle ilgili olan şartları görüyor olmamız lazım. Bunun içinde birçok element var." Geçmiş dönemdeki ihaleye şartname istedikleri gibi olmadığı için katılmadıklarını anımsatan Döndüncü, kamu payının sorulması üzerine, "Kamunun olması bizce önemli. Sabancı olur veya olmaz, ama böyle bir modelde kamunun olmasının önemli olduğunu düşünüyorum" dedi. Dördüncü, ekonominin 2010'da yüzde 3.5, elektrik talebinin ise yüzde 4 artmasını öngördüklerini da söyledi.

Arz güvenliği sorunu
Ahmet Dördüncü, enerjide yaşanan finansman sıkıntısı ile ilgili olarak da, "Bu durum, Türkiye'nin arz güvenliği sorununun daha uzun bir zaman dilimine yayılacağına ilişkin endişeleri güçlendirmektedir" dedi.