Başkanlar kulübü alıma Medical Park'la başladı

Eski ABD başkanları baba-oğul Bush'un da bir dönem yönetiminde yer aldığı Carlyle Group, Medical Park'ın yüzde 40 hissesini satın aldı

Cuma 11.12.2009
ABONE OL
Dünyanın önde gelen özel sermaye yatırım fonlarından Carlyle Group, Medical Park Hastaneler Grubu'nun yüzde 40 hissesini satın aldı. Şirket ortaklığıyla ilgili yatırım miktarı açıklanmazken tutarın 100 milyon doları bulduğu tahmin ediliyor. ABD eski Başkanlarından George H. Bush ve oğlu George W. Bush ile İngiltere eski Başbakanı John Major'un bir zamanlar yönetim kurulunda görev almasından dolayı adı 'Eski başkanlar kulübü'ne çıkan Carlyle Group, Türkiye'de yatırım avına çıktı. Grubun, Türkiye'yi Brezilya ve Çin'le birlikte geleceği en parlak üç ülkeden biri olarak gördüğünü söyleyen Carlyle Group Türkiye Genel Müdürü Can Deldağ, "Türkiye, Carlyle Group'un yatırım ortamı açısından kendini en rahat hissettiği gelişmekte olan ülkelerden biri. Fitch'in not yükseltmesi bunun bir teyidi anlamına geliyor" dedi. Hali hazırda Türkiye'de üç yatırım üzerinde görüştüğünü belirten Deldağ, "Üç görüşmeden bir tanesi yüzde 100 satın alma diğer ikisi ise enerji ve perakende sektöründe ortaklık şeklinde düşünülüyor. Lisansı alınmış, 300-400 megawat ölçekli projelerle ve belirli adımları atılmış portföylerle ilgileniyoruz. Görüşme halinde olduğum üç şirketin her biri 200-500 milyon dolar değere sahip firmalar. Türkiye'de muhakkak başka yatırımlar yapmak istiyoruz ve önümüzdeki dönem çok aktif olacağız" dedi. Deldağ, sağlık sektöründe, Medical Park dışında başka bir şirketle yatırım ortaklığı düşünmediklerini belirterek, Türkiye'de enerji, perakende, eğitim, hizmet ve bazı özellikli üretim sektörlerinde lider olabilecek şirketlerle ilgilendiklerini kaydetti.

YENİ FIRSATLAR ARIYOR
"Türkiye'de amacımız iki üç yıl ortaklık yapıp sonra çekip gitmek değil" diyen Deldağ, Medical Park'ın vizyonuna destek olacaklarını söyledi. Belli bir karlılığa ulaşan şirkette yatırımcının satış gerçekleştirerek değeri realize edebileceğini belirten Deldağ, önümüzdeki dönemde bu tür satışların görülebileceğini söyledi. Deldağ, işleri iyi gitmeyen yatırımcıların da karlı olan şirketlerini satarak açığı kapamaya çalışacağını savunan Deldağ, buna benzer ikinci tur satışların 2010 yılında sıkça görüleceğini vurguladı. Deldağ, ileriki dönemlerde hisse satışı ya da değişik ortaklıklara gitme durumlarının da olabileceğini söyledi. Carlyle Group, Afrika, Asya, Avustralya, Avrupa ve Kuzey Amerika'da otomotiv, ulaşım, enerji, sağlık, perakende, telekomünikasyon, teknoloji ve medya gibi değişik alanlarda yatırımlarına devam ediyor. Deldağ, Türkiye'de büyük yatırım projeleri ilgilendiklerini belirterek, "Mümkün olduğunca büyük iş almak istiyoruz ki uğraştığımıza değsin" diye konuştu.