'Evet, Yunanistan'da kriz var ama iflas söz konusu değil'

İMKB ile ortak endeks kuran Atina Borsası'nın Başkanı Capralos, yatırımcıların gönlüne su serpmeye çalıştı; "Borsalar düşer ve çıkar. 'Kriz yok' demiyorum ama iflas olmaz" dedi

Cuma 11.12.2009
ABONE OL
Atina Borsası (ATHEX) Başkanı Spyros Capralos, Yunanistan'ı sarsan finansal krizin borsayı da olumsuz yönde etkilediğini ama bu durumun geçici olduğuna inandığını söyledi. Piyasaların bazen yükselip, bazen de düştüğünü hatırlatan Capralos, "Evet, ekonomimizde bir takım sorunlar var, bütçe açığı gibi. Bu konu da hükümet çeşitli reform ve önlemler üzerinde çalışıyor. Ama moratoryum yani iflas gibi bir durum kesinlikle söz konusu değil" dedi.

İYİ BİR TANITIM FIRSATI
Yunanistan-Türkiye ortak endeksi GT-30'un tanıtımı için İstanbul'a gelen Capralos, İstanbul Menkul Kıymetler Borsası ( İMKB) ile işbirliğine gitmekten son derece memnun olduklarını belirterek, " Bu endeksle her iki ülke yatırımcıları, hem Türkiye'de hem de Yunanistan borsalarında işlem yapabilecekler. Bu yeni ortak endeksle ve bu endekse dayalı olarak ihraç edilecek ürünlerle, her iki piyasanın yatırımcılarına yeni olanaklar ve alternatif yatırım imkanları sunuyoruz" diye konuştu. Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) Başkanı Vedat Akgiray da oluşturulan ortak endeksi çok olumlu bir gelişme olarak gördüklerini kaydetti. Başkan Akgiray, ortak endekste her iki ülkeden 15 büyük firmanın yer aldığını hatırlatarak, bunun da iki ülke arasındaki risk yönetimine fayda sağlayacağını belirtti. İMKB Başkanı Hüseyin Erkan ise endekslerin borsaların tanınırlığına da olumlu katkılar sağladığına dikkat çekerek, ''Krizin etkilerinin yavaş yavaş bertaraf edilmeye başladığı bu dönemde, GT-30 Endeksi'nin, yatırımcıların dikkatini Atina ve İstanbul borsalarına çekmek açısından önemli bir rol oynayacağına inanıyorum'' değerlendirmesini yaptı. Endekse dayalı borsa yatırım fonları, yapılandırılmış ürünler, vadeli işlem ve opsiyon sözleşmeleri gibi çok çeşitli ürünlerin geliştirilerek yatırımcılara sunulacağını kaydeden Erkan, bu konuda şu ana kadar iki başvuru geldiğini açıkladı. Erkan, "Atina Borsası'ndaki işlemler için NBG Portföy Yönetim Şirketi'nin, İMKB için de Finans Portföy şirketi başvuru yaptı" açıklamasını yaptı. Her iki borsanın piyasa değeri yüksek ve likit şirketlerine daha düşük işlem maliyetiyle erişme imkanı sağlayan GT-30 endeksinde sektörel sınırlama kapsamında azami 4 banka yer alıyor.

1974'ten sonra ilk kez egemenlik tehlikede

YUNANİSTAN Başbakanı Yorgo Papandreu, yüzde 12.7 oranındaki bütçe açığını kontrol altına almak için sert önlemler alınacağını söyledi. "Ekonomik çıkmazın 1974'ten (Kıbrıs Barış Harekâtı) sonra ilk defa ulusal egemenliği tehdit ettiğini'' vurgulayan Papandreu'nun, "Ülkemiz yoğun bakımda. Geçmiş hükümet, savaş alanını, mücadele etmeden terk etmiş olabilir ancak, biz geri adım atmamaya kararlıyız'' dedi. Papandreu, Brüksel'de AB liderlerine bilgi verirken de, ülkesindeki krizin İzlanda ve Dubai'deki krizlerle karıştırılmamasını istedi.

Ortak endekste iki ülkeden 15'er şirket var

Türkiye-Yunanistan 30 Endeksi'nde iki ülkeden 15'er şirketin hisseleri yer alıyor. Endekste sektörel sınırlama kapsamında en fazla 4 banka hissesi bulunuyor. 28 Eylül'den itibaren yayınlanmaya başlanan GT-30 Endeksi TL ve euro olmak üzere iki ayrı kurda hesaplanıyor.