Mutfaktaki 50 milyon tabak temizlik sınavından geçecek

TURYİD ile EcoLab 'Mutfağıma Güveniyorum' projesiyle yeme-içme sektöründeki elemanları hijyen konusunda eğitecek. Proje ile 50 milyon tabak kontrol edilecek

Cuma 11.12.2009
ABONE OL
Turizm Restoran ve Kulüp Yatırımcıları İşletmecileri Derneği (TURYİD), hijyenik ürün markası ECOLAB ile yaptığı işbirliğiyle birlik bünyesindeki restoranları hijyen açısından eğitecek ve denetleyecek 'Mutfağıma Güveniyorum" projesini başlattı. İstanbul'da 15 bine yakın yeme-içme müessesesi olduğu hatırlatan, bu işletmelerde 400 bin kişinin istihdam edildiğini söyleyen TURYİD Başkanı Barış Tansever, 'Türkiye çapında 6-6,5 milyar dolarlık yeme-içme ekonomisinden bahsedebiliriz. Bunun 3-3,5 milyar doları ise İstanbul'da'' diye konuştu. TURYİD Başkan Yardımcısı Kaya Demirer ise ''Mutfağıma Güveniyorum'' projesi ile 50 milyon tabağın gıda güvenliğinden geçeceğini söyledi.

8 BİN 500 ZEHİRLENME

TURYİD Başkan Yardımcısı Mehmet Gürs ise TURYİD bünyesindeki restoranlarda çalışanları eğitecek ve mutfakların hijyenini denetleyecek uygulama ile bir korku ortamı yaratmak istemediklerine de değinerek "Amaç hem çalışan hem de tüketicilerde bu bilinci artırmak" dedi. Endüstriyel temizlik ve hijyen sektöründe faaliyet gösteren Ecolab'ın Ülke Müdürü Hülya İbrahim ise, raporlanan gıda zehirlenme vakalarının sayısının Türkiye'de 8 bin 500, AB ülkelerinin toplamında 45 milyon olduğunu belirterek, Türkiye'deki bu düşük rakamın, gıda güvenliğine ilişkin algının zayıflığından kaynaklandığını söyledi. İbrahim, projenin 1 yıl sürmesinin öngördüklerini de sözlerine ekledi.