Sınır ihracatı patladı, Şırnak rekabette devler ligine girdi

Uluslararası Rekabet Araştırmaları Kurumu'nun lllerarası Rekabet Endeksi'nde Şırnak, Ağrı ve Iğdır gibi sınır illeri ticarette 30 - 40 sıra sıçrayarak devler ligine girdi

Cuma 11.12.2009
ABONE OL
luslararası Rekabet Araştırmaları Kurumu'nun (URAK) ikincisini hazırladığı "İllerarası Rekabetçilik Endeksi 2008-2009 Araştırması"na göre Türkiye'de sınır illeri bu yıl en hızlı ilerlemeyi sağladı. Genel rekabet sıralamasında batı illeri liste başı olmaya devam ederken, 'Ticaret Becerisi ve Üretim Potansiyeli' alt başlığında doğudaki sınır illeri büyük bir sıçrama yaptı. URAK Yönetim Kurulu Başkanı Ali Koç, Türkiye'nin sınır illerinden 15'inden 10'unun, bir önceki yıla göre rekabetçilik endeksinde daha üst sıralara yükseldiklerini bildirdi.

EN HIZLISI ŞIRNAK

Ticaret becerisi ve üretim potansiyelinde 30-40 basamak ilerleyen sınır illerinin olduğuna dikkati çeken Koç, komşu ülkelerle sorunsuz ilişkiler yürütmenin bu gelişmeye ön ayak olduğunu da belirtti. Araştırmaya göre 'Ticaret Becerisi ve Üretim Potansiyeli'nde Şırnak 58'inci sıradan 11'inciliğe yükseldi. Yine sınır illerinden Ağrı 55'incilikten 13'üncülüğe çıkarken, Iğdır 56'ıncı sıradan 16'ıncılığa yükseldi.