Euro bölgesi dağılacak mı?

Yüksek bütçe açığı ve borçları nedeniyle zor günler geçiren Yunanistan ve İrlanda, euronun geleceğini tartışmaya açtı. Bazı ekonomistlere göre bu ülkeler yakın gelecekte Euro Bölgesi'nin dışında kalabilir

Cumartesi 12.12.2009
ABONE OL
1999 yılında oluşturulan ve 2002 yılında dolaşıma sürülen euro, krize karşı imtahan veriyor. Küresel krizle birlikte kamu açığı ve borçlanma gereksinimi hızla yükselen Yunanistan tüm dünyanın gündeminde... Ülkedeki ekonomik sorunlar dünya piyasalarında gerginlik yaratmış durumda. Bazı ekonomistler son günlerde Yunanistan ve İrlanda gibi ülkelerin Euro Bölgesi'nin istikrarı için büyük bir tehdit oluşturduğunu vurgulamaya başladı. Standard Bank Stratejisti Steve Barrow, Yunanistan ve İrlanda'nın 2010'da eurodan çıkabileceğini iddia etti. "İrlanda ve Yunanistan'ın mevcut krizden çıkabilecek kabiliyete sahip olup olmadıkları sorgulanıyor" diyen Barrow, "Mali yardımlar gündeme gelebilir. 2010 sona ermeden Avrupa Para Birliği'nde çıkabilirler" dedi.

ÇIKMASI İMKÂNSIZ'
Ekonomistler, 16 ülkeden oluşan Euro Bölgesi'nin geleceği konusunda uyarılarda bulunurken yetkililer aynı fikirde değil. Avrupa Merkez Bankası yöneticilerinden Ewald Nowotny, Yunanistan'ın içine düştüğü finansal zorluklardan kaynaklanan kaygıların, Euro Bölgesinin dağılmasına yol açma tehlikesinin bulunmadığını söyledi. Nowotny, "Euro bölgesinden çıkmak ya da buna benzer bir girişim Yunanistan açısından tamamen gerçekçilikten uzak bir adı olur ve ayrıca mümkün değil" değerlendirmesinde bulundu. Bu arada iflas tehlikesi konuşulan komşu Yunanistan'da toplumsal tepki'de yükseliyor.

ATİNA'DA KUŞATMA VAR

Yunan polisi, öğrencilerin gösterilerine karşı Maliye Bakanı Papaconstantinou'nun ofisini yoğun güvenlik önlemleri ile kuşatma altına aldı. Atina merkezdeki Syntagna Meydanı'nda ofisi bulunan Papaconstantinou, "Mali durumumuz kötü. Her şeyin farkındayız" dedi.

Mahfi Eğilmez-Bilgi Üniversite Üyesi:
Büyük ülkeler dışında dağılmalar olabilir
SADECE Yunanistan ya da İrlanda'da değil, bütün Avrupa ülkelerin bütçe açıkları ve kamu borçları büyüdü, Maastricht kriterlerinin çok üzerine çıktı. Yunanistan ve İrlanda'daki sorunların çözümü de çok kolay değil. Her iki ülkede borçlarını ödeyemez duruma düşebilir. Euro Bölgesi'nin büyük ülkeleri dışındaki bu ülkelerde eurodan çıkabilir.

Erhan Aslanoğlu-Marmara Üniversitesi:
Eurodan çıkış son ihtimal olacaktır
EURODAN çıkmanın son ihtimal olarak gündeme geleceğini düşünüyorum. Yunanistan ya da İrlanda'nın eurodan çıkmasının Avrupa Birliği için ağır siyasi sonuçları da olacaktır. Euro'nun geleceği sorgulanır. O nedenle, öncelikle geçici önlemlerin devreye girmesini bekliyorum.