Evlilikle şirket yönetmek aynı iki tarafın aşık olması şart

Yönetim gurusu Jonas Ridderstrale, evlilik ile şirket yönetmenin aynı olduğunu söyleyerek 'Bir taraf aşk bir taraf mantık evliliği olarak bakarsa bu iş yürümez' dedi

Cumartesi 12.12.2009
ABONE OL
İş dünyası için bir manifesto niteliği taşıyan Delifişeklik ve Karaoke Kapitalizm kitaplarının yazarı ünlü yönetim gurusu Jonas Ridderstrale, yeni ekonomi düzeninde en anlamlı organizasyonun evlilik kurumu haline geldiğini söyleyerek, başarılı bir evlilik ile ile bir şirketi iyi yönetmek arasında benzer bir ilişki olduğunu söyledi. Ridderstrale, bir şirketi yönetmekle evliliği yönetmenin 6 temel kuralından bahsetti. Evlilikte eş seçiminin, işte ise kimin işe alacağının çok kritik bir konu olduğunu söyleyen Ridderstrale, ikinci önemli noktanın evlilik ya da şirketi kurmaktaki niyet olduğunu belirtti. Ridderstrale, "Bazıları aşk bazıları mantık evliliği yapar. Her iki tarafın da niyeti aynıysa problem yok. Ama biriniz aşık diğeriniz mantık evliliği olarak yaklaşıyorsanız bu evlilik yürümez. Şirketler ve çalışanları için de durum böyledir" dedi. Bakış açısının da önemine değinen Ridderstrale evde sadece erkeğin hakimiyeti varsa yürümez. Farklı seslerin de duyulması gerekir" dedi.

DUYGU ŞİRKETLERİ

Evlilikte sürecin iyi yönetimi, sabır ve anlayış ile sürekliliği geleceğini de belirten Ridderstrale bunun iş yaşamında da "Bazen ısrarcı olmak zorundasınız. insanlar kararsızlıktan hoşnut olmazlar" dedi. Ridderstrale, hem evlilik hem de işte tutkunun ise vazgeçilmez olduğuna değindi. Sanayi devriminden sonra finans toplumları ve bilgi toplumlarının oluştuğunu ve bunları yönetenlerin merkez oturduğunu da söyleyen Ridderstrale, sırada psikoloji ve duygu toplumları ve şirketlerinin olduğunu söyledi. Ridderstrale, "Sadece bilgi, yetenek ya da finans yeterli değil, artık güveni olan, pozitif bakış açısına sahip ve bunların tamamını duyguları ile yönlendirebilecek şirketler ve toplumların dönemi başlıyor" Ridderstrale, yaşanan ekonomik krizin kapitalizmin değil etik olmayan işletmelerin elenmesi olduğunu söyleyerek "Krizi yaratan kapitalizm değil. Sadece onun içindeki kötü işleyen sistemlerin elenmesi" diye konuştu.

'Hepimiz aptallaşıyoruz'
RİDDERSTRALE, toplumsal bilginin bireysel bilginin önüne geçtiğine de insanları tek tipleştirdiğine de değinerek "Hepimiz aptallaşıyoruz. Dünya da daha karmaşık bir yer haline geliyor. Bu sürece toplumsal bilgiler bizi yönlendiriyor. Hepimiz aynı şeyleri yiyip aynı şeyler kullanıyoruz. AB'ye üye olunca siz de göreceksiniz. Artık bunun bir adım ötesine geçme zamanı" dedi.

Yeni kitabı Plus'ı anlattı

İŞ dünyasında manifesto etkisi yaratan kitaplarının ardından yeni bir kitap yazacağını da söyleyen Ridderstrale, kitabın konusunun insanların yeni sistemde daha da aptallaşması ve dünyanın daha karmaşıklaşmasını konu alacağını söyledi. Kitabın ismini Plus (Artı) olarak belirlediğini de söyleyen Ridderstrale, "Küresel kriz sonrasında sistem birşeylerin eksilmesi (minus) üzerine kuruldu. İşten çıkarmalar arttı, gelirler kısıldı. Bu kitap ise artık artı'ya (plus) geçmenin zamanı geldiğini ve bunun yöntemlerini anlatacak" dedi.