İslami bono ihracı rafa kalktı, Samuray piyasası yeniden gözde oldu

Hazine'nin 2010 finansman programında IMF ve İslami bono ihracı bulunmuyor. Buna karşılık Japon piyasasına geri dönüldü

Cumartesi 12.12.2009
ABONE OL
MERKEZ Bankası'nın ardından Hazine Müsteşarlığı da, 2010 finansman programında IMF'nin bulunmadığını açıkladı. Hazine yetkilileri, "İhtiyatlı bir finansman programı hazırladık, IMF'den herhangi bir finansman kullanımını öngörmedik. Kaynak kullanımını yok saydık" dedi. Japonya'dan 2001 yılına kadar 8 milyar dolar kredi kullanan Türkiye yeniden Samuray piyasasına giriyor. Hazine yetkilileri, finansman programı, 2009 gerçekleşmeleri ve 2010 öngörülerine ilişkin şu mesajları verdi:

EKONOMİDE REVİZYON YOK:
Bu yıl yüzde 6 daralma rakamında revizyon düşünülmüyor. Merkezi yönetim bütçesinde açık 62.8 milyar lira olarak öngörülüyor. Ancak harcamalardaki kontrol ve vergi gelirlerindeki gelişmelere bağlı olarak gerçekleşme bunun bir miktar altında kalacak. Faiz dışı denge ve bütçe açığı hedefine ulaşılır.

ÖZELLEŞTİRMEDE TEMKİNLİ
SAMURAY PİYASASI: 1992-2000 yılları arasında Japonya'dan 19 ihraç yoluyla 8 milyar dolar borç alındı. Son ödeme 2004'te yapıldı.Samuray piyasasında 1990'lı yıllarda aktif yer aldık. Son ödememizi geçen yıl tamamladık. Japon piyasası 5-6 yıldır tüm ekonomilere kapalıydı. Krizin hemen ardından JBIC bir program başlattı. Bu program hakkında JBIC Başkanı ile görüştük, ayrıntı bekliyoruz. Uygun görürsek yararlanmayı düşünüyoruz. Gelişmekte olan ülkelerin Samuray bono ihracı için en son başvuru tarihi Mart 2010'da.
ÖZELLEŞTİRME HEDEFİ: Bütçede özelleştirme geliri 10.4 milyar lira. Hazine finansman programında ise 5.2 milyar lira öngörülüyor. Yargı süreçlereni gözeterek temkinli yaklaşıyoruz.

PROGRAMDA SUKUK YOK:
Körfez ülkelerine yönelik özel bir borçlanma enstrümanı yok. "İslami bono-tahvil" olarak nitelendirilen sukuk türü borçlanma senedi programda yer almıyor.

DALGALANMALAR OLABİLİR:
Dubai ve Yunanistan'da ortaya çıkan dalga diğer ülkeler üzerinde de etkili olacak. Buna benzer dalgalanmalar görülebilir. Türkiye zorlu dönemleri başarıyla geçti, kredi notundaki artış bunun göstergesi.

Hazine senaryosunda da IMF bulunmuyor

HESAPTA IMF YOK: Finansman programında 2010 yılında IMF'den kaynak kullanımı varsayımı yok. Olursa da borç çevirme ve Hazine rezervinin güçlendirilmesinde kullanılacak.