Ev alanlar 5 yıl garantili

Bursa Tüketiciler Derneği Başkanı Sıtkı Yılmaz, müteahhitten ev alan tüketicilerin 5 yıl garanti kapsamında olduğunu söyledi.

Pazar 13.12.2009 00:00
Son Güncelleme: Pazar 13.12.2009 14:56
ABONE OL
Kalite Birliği Derneği, Nilüfer'deki okullara yönelik kalite eğitimlerine devam ediyor. Kısa bir süre önce kurulmasına rağmen Nilüfer ilçesindeki 70 okulda eğitimler veren Kalite Birliği Derneği, 30 uzman kalite gönüllüsü ile birçok alanda eğitimlerini aralıksız sürdürüyor. Kalite Birliği Derneği eğitimleri kapsamında önceki gün Nilüfer ilçesine bağlı Abdurrahman Vardar İlköğretim Okulu'nda seminer veren Bursa Tüketiciler Derneği Başkanı Sıtkı Yılmaz, öğrenci velilerini tüketici hakları konusunda bilgilendirdi.

Tüketici hakları konusunda toplum olarak oldukça bilgisiz olduğumuzu belirten Yılmaz, yasaların elverdiği ölçüde tüketicilerin haklarını aramaları gerektiğini vurguladı. Müteahhit kanalıyla ev alan tüketicilerin 5 yıl garanti kapsamında olduğunu belirten Yılmaz, tüketicilerin bilgisizlikten dolayı bu haklarından yararlanamadığını belirtti. Ev alan tüketicilerin evin tüm kusurlarını 5 yıllık süre içerisinde evi satın aldığı müteahhit firmaya yaptırma hakkı olduğunu belirten Yılmaz, bu hakkının yasada açık olduğunu belirtti.

Yılmaz yaptığı açıklamada, "Ev alan tüketicilerin evin ayıplı ve kusurlu taraflarını 5 yıllık süre içerisinde müteahhit firmaya yaptırma hakkı vardır. Tüketici örnek olarak evin yapımında kullanılan demirin veya boyanın ne kadar kaliteli olduğunu kestiremez. Daha büyük zararlarda ise tüketici maddi ve manevi tazminat davası açarak hakkını yasaların elverdiği şekilde arayabilir." dedi.

Nilüfer ilçesindeki eğitimlerine aralıksız olarak devam edeceklerini belirten Kalite Birliği Derneği Başkanı Mustafa Karaman ise, tüketici haklarının daha üst seviyelerde yaygınlaşması için bu tarz eğitim projelerine ağırlık verilmesi gerektiğini vurguladı.