'İşe alımlarda hamilelik sorusu çağdışılıktır'

Kadınların işe alımlarda "Hamile misiniz?" gibi sorularla karşılaştığını belirten PepsiCo Güneydoğu Avrupa Bölge Başkanı Ümran Beba, "Çağdışı yaklaşıma son verilmeli" dedi

Pazar 13.12.2009
Son Güncelleme: Pazar 13.12.2009
ABONE OL
Satın alma kararlarının yüzde 80'ini kadınların verdiği global dünyada özellikle belirli sektörlerde kadınların yönetici kadrolarda yer almamasının kabul edilemez birşey olduğunu belirten PepsiCo Güneydoğu Avrupa Bölge Başkanı Ümran Beba, karar verici pozisyonlarda daha fazla kadına ihtiyaç olduğunu söyledi. Türkiye'de halen bazı şirketlerin kadınların işe alımında çağdışı sorular sorduğunu belirten Beba, "Bazen 'Evlenmeyi düşünüyor musunuz? Çocuğunuz var mı? Hamile misiniz?' gibi çağ dışı soruların işe alım da dahi sorulduğunu duyuyoruz. Avrupa ve ABD'de şirketler bu tür sorular sormuyor ama Türkiye'de hala buna benzer soruları soran şirketler var. Türk kadını bu tür soru veya uygulamadan rahatsız oluyor. Bunlar, kadınların kendi bileceği şeyler" dedi. "Küresel ekonomide ve rekabette kadının rolü" konulu Women's International Networking (WIN) Türkiye toplantısına katılan Beba, kadınların iş hayatında başarılı olması için öncelikli olarak kendisine güvenmesi gerektiğini söyledi. Beba, "Türk kadını ne yapmak istediğini bilmeli ve etrafında iyi bir destek sistemi ile grup kurmalı. Hem evde hem işte zor durumlarda çevresinde yardım alacağı insanların varlığı başarıda çok önemli etken" dedi.

FIRSAT EŞİTLİĞİNE İHTİYAÇ VAR

Beba, ekonomiye katkıda bulunan kadınların halen esnek bir çalışma sistemi olmadığı için evlilik, çocuk bakımı ve yaşlı bakımı gibi sebeplerle işten kopmak zorunda kaldığının altını çizdi. Küreselleşen ekonomi ve rekabetin şirketleri uluslararası standartlara doğru zorladığını belirten Beba, Türkiye'de bu konuda daha fazla fırsat eşitliğine ihtiyaç olduğunu söyledi. Beba, "Bunu yapabilen ve yapamayan kurumlar var. Kadınlar bazı durumlarda aday olarak bile görülmüyor. Halbuki eşit fırsatı baştan verebilirsek ve ortam yaratabilirsek ortaya daha büyük başarılar çıkar" dedi.

26 MİLYON KADINDAN SADECE 6 MİLYONU ÇALIŞIYOR
Resmi verilere göre Türkiye'de çalışabilir durumda 26 milyon kadın bulunurken, bunların sadece 6 milyonu çalışıyor. Beba, kadınların ekonomiye aktif katılımı için aile ve eğitim desteği ile kendine olan güvenini kazanması gerektiğini söyledi.