Altın 2010'da ne olacak?

Gebze Kuyumcular Derneği Başkanı Yıldıray Turan, 2009'un lider yatırım aracı altının 2010'da da yükselişini sürdüreceğini iddia etti.

Pazartesi 14.12.2009 00:00
Son Güncelleme: Pazartesi 14.12.2009 17:11
ABONE OL
2009 yılına girerken tüm dünyayı sarsan ekonomik krizin altını vazgeçilmez yatırım aracına dönüştürdüğünü hatırlatan Başkan Turan, "2008 ve 2009 yılında dünya global krizin etkisi altında kaldı. Bütünü dünyada bu krizden etkilenmeyen ülke, şirket ve yatırım aracı kalmadı. Örneğin petrol fiyatları neredeyse üçte bir fiyatına düştü. Ancak bu krizden yükselerek çıkan tek yatırım aracı altın oldu. Tarih boyunca yatırımcıların gözde aracı olan altın 2010 yılında da yükselişine devam edecek." dedi.

Kriz döneminde ekonominin yatırım araçları değer kaybederken altının fiyatının artmasının yatırımcının olan güveninden kaynaklandığına dikkat çeken Başkan Turan, "Tüm sektörlerde olduğu gibi altın sektöründe de iflaslar ve işten çıkarmalar oldu. Yatırımlarda çok dikkatli adımlar atıldı. Bazı değerli taş üreticileri ve işleyicileri şirketler küçülmeyi tercih etti. Bütün bunlara rağmen tüketici altın almaktan vazgeçmedi. Çünkü özellikle borsa ve gayrimenkul sektöründe umduğunu bulamayanlar altına yatırım yaptı. 2008'in sonunda yatırımcılara 'altına yatırım yapın, pişman olmazsınız' önerisinde bulunduk ve yanılmadığımız ortaya çıktı. Aralık ayı itibariyle tüm yatırım araçlarını incelediğimizde en çok kazandıran yatırım aracının altın olduğunu görüyoruz. Ocak 2009'da 285 TL olan cumhuriyet altını aralık ayında 376 TL oldu. Sanırım bu örnek bile her şeyi açıklamaya yeter." açıklamasında bulundu.

Altın fiyatlarındaki yükselişin bir süre daha devam edeceğini, bin 100 ABD doları olan ons fiyatının 2010 yılında en az bin 300 ABD doları olması beklendiğini vurgulayan Başkan Turan, "Altın önümüzdeki dönemde de yeni rekorlar kırmaya ve yatırımcının yüzünü güldürmeye devam edecek. 2002 yılında altının 285 ABD doları olan ons fiyatı yedi yılda yüzde 280'e varan artış gösterdi. Eski deyimle 'altın altındır' sözü önümüzdeki dönem de geçerli olacak. Yatırımcılara altın alırken güvenilir, tanıdık esnafları tercih etmelerini öneririm." değerlendirmesinde bulundu.