Engelliler dublörleri kaldırdı 'kısaca' kendilerini anlattı

Engelliler kendilerini üç kısa filmle anlatma fırsatı buldu. Bahçeşehir Üniversitesi'nde ders alan gençler hayatlarını film karelerine aktardı

Pazartesi 14.12.2009
ABONE OL
ÜNLÜ aktör Dustin Hoffman otistik bir karakteri canlandırdığı 'Yağmur Adam' filmi herhalde gelmiş geçmiş en iyi engelli filmiydi. Ama filmde senaryoyu yazan da filmi yöneten de engelli değildi. Türkiye'de de engelli bir yönetmenimiz yok. Bu tabuyu yıkan küçük adımlar atılmaya başlandı. Kısa da olsa 18 engelli üç film çekti. Projenin altına imza atan Bahçeşehir Üniversitesi İletişim Fakültesi Sinema ve Televizyon Bölümü. Zihinsel, bedensel ve işitme engellileri bir araya getiren kurum mayıs ayından bu yana çalışıyor. Ortaya 'Sevme Sanatı', 'Senin İçin' ve 'Ön Yargı' adlı üç güzel film çıkmış.

ENGELLİ SİNEMACILAR

Haftada iki gün toplam altı saat Yedikule İşitme Engelliler ve Bahçeşehir Üniversitesi'nde dirsekler çürütülmüş. İSÖM'ün de katkıları ile gerçekleştirilen projeye teknik destek ve eğitim Bahçeşehir Üniversitesi İletişim Fakültesi Sinema ve Televizyon Bölümü hocalarından; Yrd. Doç. Dr. Erkan Büker ve Araştırma Görevlisi Barış Özkaya tarafından verilmiş. Erkan Bürker proje ile ilgili olarak şunları anlattı: "Bedensel, zihinsel ve işitme engelli 18 yaş üstü gençlerle bu projeyi hayata geçirdik. Mayıs ayında başladık. Yaz ayları boyunca eğitimler devam etti. Tüm öyküleme ve senaryolaştırma engelliler tarafından yapıldı. Yüksek lisans ve lisans öğrencilerimizin de katkısı oldu. Sonucunda 2 - 5 dakika arasında kısa filmler çıktı. Senaryo eğitimi, öykü yazımı, kamera çekimi ve film yapımını anlattık. İnşallah bir Türk engelli yönetmenimiz olacak."