Finans sektörünü kara para kurtardı

Dünyayı etkisi altına alan küresel mali krizin, çok sayıda bankanın uyuşturucu tüccarlarının piyasaya sürdüğü kara parayı aklayarak ayakta kalabildiğini açıklayan BM Uyuşturucu ve Suç ile Mücadele Dairesi (UNODC) Başkanı Antonio Maria Costa, finans sektörünün kara parayı benimsemeye başlamasının çok tehlikeli bir gelişme olduğunu savundu. Costa, küresel mali kriz sırasında piyasada dolaşan tek yatırım ana parasının uyuşturucu ticaretinden elde edilen para olduğunu ve geçtiğimiz yıl onlarca bankanın kara para aklayarak kendilerini batmaktan,kurtardığını söyledi.

Pazartesi 14.12.2009 00:00
Son Güncelleme: Pazartesi 14.12.2009 17:17
ABONE OL
Dünyayı etkisi altına alan küresel mali krizin, çok sayıda bankanın uyuşturucu tüccarlarının piyasaya sürdüğü kara parayı aklayarak ayakta kalabildiğini açıklayan BM Uyuşturucu ve Suç ile Mücadele Dairesi (UNODC) Başkanı Antonio Maria Costa, finans sektörünün kara parayı benimsemeye başlamasının çok tehlikeli bir gelişme olduğunu savundu. Costa, küresel mali kriz sırasında piyasada dolaşan tek yatırım ana parasının uyuşturucu ticaretinden elde edilen para olduğunu ve geçtiğimiz yıl onlarca bankanın kara para aklayarak kendilerini batmaktan, kurtardığını söyledi.

Uyuşturucu ticaretinden elde edilen yıllık 325 bin ABD doları tutarındaki gelirin birçok banka tarafından aklandığını savunan Antonio Maria Costa, bu durumun uyuşturucu ve suç ticaretinin kriz dönemlerinde ekonomi üzerindeki etkisinin ne kadar büyük olduğunu ortaya koyduğunu belirtti. Kendisine sunulan çok sayıda delilin, suç örgütlerine ait paranın bankaların kurtarılmasında kullanıldığını kanıtladığını dile getiren Costa, sözkonusu bankaların ve bu bankaların bulunduğu ülkelerin adını vermekten kaçındı.

Uyuşturucu ticaretinden elde edilen paranın şimdi aklanmış olarak finansal sistemin bir parçası haline geldiğini kaydeden Birleşmiş Milletler Uyuşturucu ve Suç ile Mücadele Dairesi (UNODC) Başkanı Antonio Maria Costa, bankaların ve finans sektörünün uyuşturucu ve suçtan elde edilen parayı daha kolay benimsediğini ve bunun da çok tehlikeli bir gelişme olduğunu açıkladı.

BM Uyuşturucu ve Suç ile Mücadele Dairesi (UNODC), yasadışı uyuşturucu ve suç ticaretinden yıllık yüz milyonlarca dolar gelir elde edildiğini ve son belirlemelere göre İtalya, İsviçre, İngiltere ve ABD'de bulunan bazı bankaların bu paraları akladığını savunuyor.