'Finans sektörünü krizden karapara kurtardı'

BM Uyuşturucu ve Suç ile Mücadele Dairesi Başkanı Costa birçok bankanın kara para aklayarak krizde ayakta kaldığını ileri sürdü

Salı 15.12.2009
Son Güncelleme: Salı 15.12.2009
ABONE OL
Birleşmiş Milletler (BM) Uyuşturucu ve Suç ile Mücadele Dairesi (UNODC) uzun süre tartışılacak bir iddia ortaya attı. UNODC Başkanı Antonio Maria Costa çok sayıda bankanın uyuşturucu tüccarlarının piyasaya sürdüğü karaparayı aklayarak küresel mali krizde ayakta kalabildiğini söyledi.

YILDA 325 BİN DOLAR

Kendisine sunulan çok sayıda delilin, suç örgütlerine ait paranın bankaların kurtarılmasında kullanıldığını kanıtladığını belirten Costa, söz konusu bankaların ve bu bankaların bulunduğu ülkelerin adını vermekten kaçındı. Finans sektörünün karaparayı benimsemeye başlamasının çok tehlikeli bir gelişme olduğunu savunan Costa, uyuşturucu ticaretinden elde edilen yıllık 325 bin dolar tutarındaki gelirin birçok banka tarafından aklandığını ileri sürdü. Costa, bu durumun uyuşturucu ve suç ticaretinin kriz dönemlerinde ekonomi üzerindeki etkisinin ne kadar büyük olduğunu ortaya koyduğunu belirtti. UNODC yasadışı uyuşturucu ve suç ticaretinden yıllık yüz milyonlarca dolar gelir elde edildiğini ve son belirlemelere göre İtalya, İsviçre, İngiltere ve ABD'de bulunan bazı bankaların bu paraları akladığını savunuyor.