100 milyon liralık yemek vurgunu, ünlülere uzandı

İstanbul'da başlatılan ve Türkiye'nin birçok iline genişleyen eşzamanlı operasyonda ünlü yemek firması sahipleri ve bir başhekimin de bulunduğu 64 kişi gözaltına alındı

Çarşamba 16.12.2009
ABONE OL
Üniversite ve devlet hastanelerinin yemek ihalelerine fesat karıştırıldığı iddiasıyla başlatılan operasyonda aralarında bir hastane başhekimi ve 2 hastane müdürü ile 17 yemek şirketi sahibinin de bulunduğu 64 kişi gözaltına alındı. İstanbul Emniyet Müdürlüğü Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri uzun süreden beri teknik ve fiziki takip yürüttüğü yemek firmalarına yönelik olarak dün erken saatlerde operasyon başlattı. Üniversiteler ile devlet hastanelerinin yemekhanelerinin ihalelerine fesat karıştırıldığı iddiasıyla Sarıyer Cumhuriyet Savcılığı'nın talimatıyla başlatılan ve İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa, Mersin'in de aralarında bulunduğu 12 ilde düzenlenen operasyonlar kapsamında 9'u kamu görevlisi 64 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanlar arasında Süreyyapaşa Hastanesi Başhekimi Doç. Dr. Adnan Yılmaz ve hastanenin Müdürü Altan Kahraman'ın da bulunduğu öğrenildi. Gözaltına alınanlar İstanbul Emniyet Müdürlüğü'ne getirilerek sorgularına başlandı.

İHALE ŞARTNAMESİNİ SIZDIRDILAR
Zanlıların rüşvet karşılığında ihale şartnamesinin sızdırılması yöntemiyle yolsuzluk gerçekleştirdiği ve bu yolla 100 milyon liranın üzerinde vurgun yaptıkları öne sürülüyor.

SODEXO'NUN SAHİBİ GÖZALTINDA
Maltepe ve Okmeydanı devlet hastaneleri müdürleri, Galatasaray ve Boğaziçi üniversiteleri memurlarının yanı sıra Sodexo yemek kartı şirketinin sahibi Eşref Hamamcıoğlu ile 17 yemek şirketi sahibinin gözaltında olduğu bildirildi.