Güvenliğiniz için bunlara dikkat!

Bankalar Birliği, ATM, İnternet ve Telefon Bankacılığı İşlemlerinde güvenlik için tavsiyelerde bulundu.

Çarşamba 16.12.2009 00:00
Son Güncelleme: Çarşamba 16.12.2009 17:59
ABONE OL
Bankalar Birliği'nin web sitesinde yer alan tavsiyelerde, kullanılan ürün için banka tarafından yapılan kullanım ve güvenlik konulu bilgilendirmelerin takip edilmesi, hangi kanaldan olursa olsun banka müşterilerinin güvenlik ile ilgili konularda soruları ve tereddüt ettiği hususlar için bankalarına başvurması gerektiği bildirildi.

Tavsiyelerde ayrıca, kimliğin son derece önemli bir belge olduğu vurgulanarak, ''Bu nedenle, taranmış görüntüsünü bilgisayarınızda saklamayınız. Kimlik fotokopinizi emin olmadığınız yerlere bırakmayınız. Bilgilerinizi saklamakta azami özen gösteriniz. Şüphelenmeniz durumda önleminizi mutlaka alınız'' ifadeleri kullanıldı.

BU SAAT SİNİRLERİ ALIYOR

İŞTE GERÇEK İŞSİZ SAYISI

SGK PERSONEL ALACAK

1000 TL'YE YILBAŞI SEPETİ

TÜKETİCİ GÜVEN ENDEKSİ AZALDI

Sitede yer alan açıklamada, ''İnternet Bankacılığında Güvenliğinizi Sağlayacak Önlemler'' başlığı altında da bazı tavsiyelerde bulunuldu.

İnternet bankacılığı şifresinin herhangi bir yere yazılmaması gerektiği vurgulanan açıklamada, bu şifrenin bilgisayara veya tarayıcıya kayıt edilmemesi ve tahmine açık bilgilerin şifre olarak seçilmemesi gerektiği belirtildi.

İnternet salonları, ortak kullanıma açık iş yeri bilgisayarı gibi başkalarına ait ya da başkalarının erişimine açık bilgisayarlarda internet bankacılığı işleminin yapılmasının da tavsiye edilmediği açıklamada, şöyle denildi:

''Bankalar kişisel bilgilerinizi sizden e-posta yoluyla talep etmez. Kişisel bilgilerinizi soran e-postalara kesinlikle cevap vermeyin. Kişisel bilgilerinizi e-posta ile göndermeyin ve bu tür durumlarda bankanıza derhal konu hakkında bilgi veriniz. Bilgisayarınızda lisanslı 'anti-virüs' ve 'güvenlik duvarı' programları kullanınız ve bunları sürekli güncel tutunuz. Erişmek istediğiniz internet sayfasının adresini, internet tarayıcısının adres alanına kendiniz yazınız ve SMS onay kullanıyorsanız, 'internet bankacılığı' yaptığınız telefon numaranıza SMS mesajı gelmemesi halinde derhal bankanızı ve operatörünüzü arayınız.''

''YARDIMCI OLMAK İSTEYEN KİŞİLERDEN YARDIM ALMAYIN''
Telefon Bankacılığında da güvenliğin sağlanabilmesi için tavsiyelerin yer aldığı açıklamada, belirlenen şifrenin tahmine açık bilgileri içermemesi gerektiğinin altı çizildi.

Telefon şifrelerini telefona tuşlayarak girmenin önemine değinilen açıklamada, şifrelerin sözlü veya yazılı olarak talep edilmesi halinde kesinlikle bilgi verilmemesi tavsiye edildi.

Kendi telefonlarını vererek yardım etmek isteyen kişilerin tekliflerinin de kabul edilmemesi istenilen açıklamada, ''Yaptığınız işlemler sırasında, etrafınızda olabilecek şüpheli şahıslar tarafından izlenmediğinizden ve dinlenmediğinizden emin olunuz'' denildi.

Açıklamada ATM kullanımı için de güvenlik önlemleri sıralandı. Buna göre, ATM kullanırken şifrelerin gizlenmesi ve çevrede bu şifreyi görecek kişilerin olmadığından emin olunması istenerek, şunlar kaydedildi:

''İşlem yaptığınız ATM'de özel olarak yerleştirilmiş bir cihaz gibi şüpheli bir durumla karşılaştığınızda işlem yapmayarak derhal bankanıza haber veriniz. Çevrenizde şüpheli şahıslar olmadığından emin olunuz. Kartınızın ATM'de sıkışması, alıkonulması gibi durumlarda size yardımcı olmak isteyen kişilerden yardım almayınız. ATM'de kartınız kalmış ise kötü niyetli kişiler ATM'ye tekrar şifrenizi girmeniz halinde kartınızın iptal edileceğini belirtebilir ve hatta kendi cep telefonları ile bankanızı aramanıza yardımcı olmayı teklif ederek kart şifrenizi elde edebilirler, kabul etmeyiniz, varsa kendi cep telefonunuzla veya en yakındaki güvenli bir telefonla bankanıza derhal haber veriniz.''