Komşu'nun zor kararı IMF mi, AB mi

300 milyar euroyu bulan kamu borcu nedeniyle iflasın eşiğine gelen Yunanistan'da hükümet kemerleri sıkmaya başlıyor. Sert tedbirler almaya hazırlanan Başbakan George Papandreu'nun AB ile IMF arasında yapacağı tercih ülkenin geleceğini şekillendirecek

Çarşamba 16.12.2009
ABONE OL
Borçları yüzünden Euro Bölgesi'nin kredi notu en düşük üyesi konumuna düşen Yunanistan'ı daha zor ve sıkıntılı günler bekliyor. 10 hafta önce başbakanlık koltuğuna oturan Yorgo Papandreu, kucağında bulduğu ekonomik krizden kurtulmak için hazırladığı acı reçete ekonomistler tarafından yeterince acı bulunmadı. "En kısa zamanda yeni bir sosyal reform gerçekleştirmemiz gerekiyor. Değişmek zorundayız, aksi halde batarız" diyen Papandreu, bir taraftan Uluslararası Para Fonu'ndan (IMF) gelecek yardım çağrısına kulak kabartırken diğer yandan Avrupa Birliği'nin (AB) desteği konusunda bekleyişte. AB, ortaya çıkan finansal çöküşü düzeltmesi için Yunanistan'ın politik ve ekonomik kanadına baskı yaparken yardım konusunda pek de aceleci değil. AB ülkeleri Yunanistan'ın iflas etmeyeceğini düşünüyor, IMF de beklemede.Yunanistan, piyasalardan ve Avrupalı müttefiklerinden İrlanda'nın yaptığı gibi sıkı önlemler alma konusunda büyük bir baskı görüyor. İrlanda geçen hafta kamu çalışanlarının maaşlarını azaltacağını açıklamıştı. İspanya ise 2010 yılı bütçesinde harcamaları yüzde 4 azaltacağını duyurmuştu.

MAAŞLARDA KESİNTİ

Zorlu bir sınavdan geçen Yunanistan Başbakanı, pazartesi günü yaptığı açıklamada, ekonomideki krizin önüne geçmek için ülkedeki yolsuzlukların üzerine gideceğini ve hükümet harcamaları konusunda sıkı önlemler başlatacaklarını belirtti. Ekonomik göstergeleri olumluya döndürmenin en kolay yolu olarak masraflarda ve maaşlarda kesintiye gideceği sinyalini veren Papandreu "Biliyorum biraz acı çekeceğiz ve rahatımız bozulacak ama aksi takdirde borç içinde batarız" dedi. Aralarında vergi, çalışma ve sosyal güvenlik alanlarını kapsayan seksene yakın konuda önlem alması beklenen Papandreou, muhalefet partilerinin de desteğini almak için görüşmelere başladı.

NEDEN ZOR DURUMDA?
Bütçe açığı yüzde 12.7'ye ulaşan Yunanistan'ın kamu borcu 300 milyar euro.
İşsizliğin yüzde 9.2'nin üzerine çıktığı Yunanistan'da yatırımlar durma noktasında.

İSTİKRAR PROGRAMI SUNULACAK
Papandreou Hükümeti'nin hazırlayacağı ve dört yıla yaymayı planladığı istikrar programını Ocak 2010'da AB Komisyonu'na sunması bekleniyor.