Ailelere aylık bağlanacak

Bursa'daki grizu patlamasında yaşamını yitiren madencilerin eş ve çocuklarına, ölüm geliri ve emekli aylığı bağlanacak. Her iki geliri almaya hak kazanan işçilerin eşleri ya da çocukları, yüksek olan aylığın tamamını, ölüm gelirinin yarısını alabilecek.

Perşembe 17.12.2009 00:00
Son Güncelleme: Perşembe 17.12.2009 14:50
ABONE OL
19 işçinin hayatını kaybetmesinin ardından Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ömer Dinçer'in talimatıyla işçilerin eş ve çocuklarının mağdur olmaması için sosyal güvenlik açısından yapılacakların belirlenip, bir an önce sonuçlandırılmasına yönelik çalışma tamamlandı.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile Sosyal Güvenlik Kurumu yetkilileri tarafından yapılan inceleme neticesinde patlamanın gerçekleştiği işletmede yılda ortalama 191 işçi çalıştığı, bunların 148'inin vardiyalı olarak maden ocağında görev yaptığı ve işletmedeki tüm işçilerin Sosyal Güvenlik Kurumu kapsamında olduğu belirlendi.

Olayın ardından, bakanlık ve kurum yetkilileri, işçilerin ailelerine giderek başsağlığı dileğinde bulundu. Yetkililer, ayrıca ailelere sosyal güvenlik haklarıyla ilgili bilgi verdi, bu konudaki müracaatları yerinde aldı.
İşçilerin sosyal güvenlik haklarına ilişkin yürütülen çalışmanın sonuçlarına göre, evli ve çocuklu tüm işçilerin eş ve çocuklarına ölüm geliri bağlanacak. Ölüm geliri, işçinin aldığı ücretin yüzde 70'i tutarında, her ay eş ya da çocuklarına ödenecek.

Prim gün sayısı 900'den fazla olan 15 işçinin eşlerine veya çocuklarına ayrıca emekli maaşı bağlanacak.
Her iki geliri almaya hak kazanan işçilerin eşleri ya da çocukları, yüksek olan aylığın tamamını, ölüm gelirinin ise yarısını alabilecek.

Öte yandan, işletmenin kapanması sebebiyle açıkta kalan işçilerin durumu da gözden geçirildi.
İşletmede üretimin durmuş olmasına rağmen, iş sağlığı ve güvenliğine uygun üretim yapılabilmesi amacıyla gerekli tedbirlerin alınması ve hazırlıkların tamamlanması için işletmenin çalışmalar yapacağı göz önünde bulundurularak, işverenin mevcut işçileri mağdur etmemesi ve işçilerin sözleşmelerinin devam ettirilmesi bekleniyor.

Aksi takdirde ise şartları uygun işçiler işsizlik ödeneğinden yararlandırılacak.

"BURSA'DA GRİZU FACİASI" HABERİ İÇİN TIKLAYINIZ

"FACİADA 3 TUTUKLAMA" HABERİ İÇİN TIKLAYINIZ

"DENETİMDE EKSİK ÇIKTI ANCAK RAPOR TUTULMADI" HABERİ İÇİN TIKLAYINIZ

HINCAL ULUÇ'UN "HUKUK VAR MI?.. GAZETE?.. GAZETECİ?.." YAZISINA ULAŞMAK İÇİN TIKLAYINIZ


ANASAYFAYA DÖNMEK İÇİN TIKLAYINIZ