Hapis cezaları 3 yıldan 10 yıla kadar değişiyor

Perşembe 17.12.2009
ABONE OL
TARIM Bakanlığı'na başvuruda gerçeğe aykırı beyanda bulunanlar 4 yıla kadar hapis cezası alacak. Gerçeğe aykırı beyana dayanılarak faaliyetin gerçekleştirilmesi halinde ise 4 yıldan 7 yıla kadar hapis cezası verilecek.

GDO ve ürünlerini karar olmaksızın, karar geçerlilik süresi sona erdikten sonra veya karar iptal edildiği halde kapalı alanda kullananlara 10 bin TL idari para cezası uygulanacak. Bu fiiller sonucunda biyolojik çeşitlilikte, çevre, bitki ve hayvan sağlığında bir zarar meydana gelmesi halinde sorumlu olanlara 3 yıldan 5 yıla kadar hapis cezası, 750 günden bin 500 güne kadar adli para cezası verilecek. İnsan sağlığı açısından bir zarar meydana gelmesi halinde bu durumdan sorumlu olanlara 6 yıldan 9 yıla kadar hapis cezası ve 2 bin 500 günden 5 bin güne kadar adli para cezası uygulanacak.

GDO ve ürünlerini, karar olmaksızın gıda, yem ve işlemede kullananlara 3 yıldan 5 yıla kadar hapis ve bin 500 günden 2 bin 500 güne kadar adli para cezası verilecek. Bu fiiller sonucunda, biyolojik çeşitlilikte, çevre, bitki ve hayvan sağlığında zarar meydana gelmesi halinde sorumlu olanlar 6 yıldan 9 yıla kadar hapis cezası, 3 bin günden 5 bin güne kadar adli para cezası alacak. İnsan sağlığı açısından bir zarar meydana gelmesi halinde bu durumdan sorumlu olanlara 7 yıldan 10 yıla kadar hapis cezası, 10 bin güne kadar adli para cezası verilecek.