İlaçta ipler geriliyor

Perşembe 17.12.2009 00:00
ABONE OL
Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) dün, ilaç fiyatlarındaki düşüşü protesto ederek kepenk indiren 24 bin eczanenin sözleşmesini tek taraflı iptal kararı aldığını içıklamıştı. Türk Eczacılar Birliği'ne gönderilen yazıda, sözleşmelerin 16 Ocak tarihi itibariyle feshedileceği bildirildimişti.

Bugün de Türkiye Eczacılar Birliği Merkez Heyeti Başkanı Erdoğan Çolak bir basın toplantısı düzenledi ve SGK'nın vatandaşı ilaçsız bırakma girişiminde bulunduğunu savunarak, eczacıların ve hastaların sözleşme feshi ile cezalandığını iddia etti.

Eczacıların zararlarının bugüne kadar karşılanmadığını bildiren Çolak şöyle devam etti:

"Feshedilen sözleşme, ilaç sanayi ile olan değil her türlü olumsuzluğa rağmen sağlık hizmeti sunmaya devam eden eczacılar ile yapılan sözleşme olmuştur. SGK'nın İlaç Alım Protokolü'nü tek taraflı olarak fesh etmesi 6643 sayılı Türk Eczacıları Birliği Kanunu ile Birliğimize verilen "eczacılar adına sözleşme yapma yetkisi'ni hiçe sayan dolayısıyla eczacılarımızla tek tek sözleşme yapmaya yönelik bir hamledir. SGK sorun çözmek yerine yeni sorun üreten bir noktadır."

Çözümün tek bir tarafın fedakarlığı üzerine kurulamayacağını vurgulayan Çolak, eczacıların hastalara ilaç veremeyecek, hastaların da bu hizmetten faydalanamayacak duruma getirmeye kimsenin hakkı olmadığını söyledi.

Çolak, gelecek süreçte cepten ödeme dönemimin başlayacağına dikkat çekerek, vatandaşların bu durumdan eczacılardan değil, sözleşmeyi feshedenlerin sorumlu olduğunu söyledi.

EYLEM PLANI 22 ARALIK'TA NETLEŞECEK

Gazetecilerin "Eylem planınız olacak mı?" şeklindeki sorusuna karşılık olarak, bu sürece kadar TEB'in her türlü eylemliliği yaptığını kaydeden Çolak, 22 Aralık'ta yapacakları toplantıda eylem planını belirleyeceklerini bildirdi.

Çolak,"Biz sözleşme istiyoruz. Varolan sorunları çözmek istiyoruz. Devletin sorun çözmesi gerekiyor" dedi.

"ECZACILAR BOYUN EĞMEYECEK"-

Bir gazetecinin eyleme katılan eczacıların gelecek süreçte SGK ile sözleşme yapıp yapmayacaklarına ilişkin sorusuna Çolak ," 16 Ocak'ta sözleşme bitecek. SGK yeni bir sorun yumağı çıkardı. Tek tek sözleşme yapmaya zorlayacak. Eczacılar buna boyun eğmeyecek" yanıtını verdi.

Yeni bir sözleşme için taleplerinin belli olduğuna da dikkat çeken Çolak, SGK ile karşılıklı talepleri ortaya koyarak bir uzlaşma olabileceğini belirtti.

KRİZİ ÇÖZMEK İÇİN VEKİLLER DEVREYE GİRECEK

Öte yandan ilaçta yaşanan krizi çözmek için Ak Partili vekillerin devreye gireceği bildirildi.