Kepenk indiren 24 bin eczanenin sözleşmesi iptal

Perşembe 17.12.2009
ABONE OL
Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) ilaç fiyatlarındaki düşüşü protesto ederek kepenk indiren 24 bin eczanenin sözleşmesini tek taraflı iptal kararı aldı. Türk Eczacılar Birliği'ne gönderilen yazıda, sözleşmelerin 16 Ocak tarihi itibariyle feshedileceği bildirildi.

ECZANELER İLAÇ VERECEK

Vatandaşın ilaçsız kalmaması için 16 Ocak'a kadar eczaneler ilaç vermeye devam edecek. Eczacılara "kepenk kapattıran" ilaç indirimleri 4 Aralık'ta hayata geçti. Buna göre, 20 yıllık olarak belirlenmiş ilaçlardan depocuya satış fiyatı 6.79 liranın üzerinde olanlara referans fiyat alana yüzde 23 ıskonto uygulanacak. Jeneriği olmayan ilaçlar için de aynı oran olacak. Bu kararın ardından eczaneler ilaç fiyatlarındaki düşüşü protesto etmek için Türkiye genelinde kepenk indirdi. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ömer Dinçer, kepenk kapatarak vatandaşı mağdur eden eczanelerin sözleşmelerini feshedeceklerini açıklamıştı. Bakan Dinçer, karar için dün düğmeye bastı. TEB'e dün saat 10.00'da gönderilen yazıda eczanelerle sözleşmelerin feshedildiği bildirildi.

FESİH TARİHİ 16 OCAK
TÜRK Eczacılar Birliği (TEB), SGK'nın dün itibariyle TEB ile imzaladığı İlaç Alım Protokolü'nü tek taraflı feshedeceğini bildirdiğini açıkladı. Açıklamada "Fesih tarihinin 16 Ocak 2010 olacağı, bu süre içinde hastaların ezcanelerden ilaç almaya devam edebileceği" belirtildi. Vatandaşın ilaçsız kalmaması için 16 Ocak'a kadar ya TEB ile anlaşma yapılacak ya da eczanelerle tek tek anlaşılacak. SGK, eczanelerle tek tek anlaşma yapmak istiyor. İptalin altında eczanelerin 4 Aralık'taki eylemi yatıyor.

4 ARALIK'TA KEPENK İNDİRDİLER
Eczacıların yurt çapında gerçekleştirdiği eylemle ilgili Eczacılar Birliği Başkanı Erdoğan Çolak açıklama yapmıştı.