'Kârsızlık etkiliyor, biz ciro ile kârı artıracağız'

Vodafone Türkiye Başkanı Serpil Timuray, sektörde kârın yüzde 95'ini bir operatörün aldığına, iki operatör için kârsızlığın sorun olduğuna dikkat çekti

Perşembe 17.12.2009
ABONE OL
Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkanı Serpil Timurayş, GSM sektöründe fiyat rekabetinin yüksek olduğunu belirterek "EBITDA (faiz, amortisman ve vergi öncesi kar) pastasının yüzde 95 payını bir operatörün aldığını görüyoruz. Bu rekabet ortamını çok sağlıklı etkilemiyor. Karsızlık sorunu, daha çok diğer 2 operatörün ciddi sorunu" diye konuştu. Timuray, ikinci çeyreğe göre 3. çeyrekte ciroda yüzde 12 artış sağladıklarını yeni yılda da hedeflerinin ciro artırarak karlılıklarını artırmaya çalışacaklarını söyledi. Timuray, yeniden yapılanmayla birlikte genel müdür yardımcıları Gökhan Öğüt (pazarlama), Phil Phatel (ürün ve servis), Sinan Kızıldağ (satış), John Samarron (teknoloji), Diego Galli (finans), Hasan Süel (hakan süel), Selçuk Karaçay (hukuk) ile Rengin Onay (insan kaynakları) ile birlikte sohbet toplantısı düzenledi.

KÂRSIZLIK CİDDİ SORUN

Sektörde fiyat açısından artan rekabete dikkati çeken Timuray, "Gelinen noktada tüm operatörlerin karlılığında azalma var. Toplam EBITDA (faiz, amortisman ve vergi öncesi kar) pastasının yüzde 95 payını bir operatörün aldığını görüyoruz. Bu rekabet ortamını çok sağlıklı etkilemiyor. Kârsızlık sorunu, daha çok diğer iki operatörün ciddi sorunu olmakta. Bu iki operatör de pazar payı kazanabilmek için fiyat rekabetinde öncü oldular. Bunun da önümüzdeki dönemde sürdürülebilmesi, sürekliliği için bu operatörlerin, özellikle Vodafone özelinde söyleyebilirim, ölçeğimizin artması lazım'' diye konuştu. Timuray, önümüzdeki dönemde ciroyu büyüterek ölçek ekonomisinden yararlanıp karlılıklarını artırmak istediklerini söyledi.