Sahan, Türkiye'den et ihracını Bulgaristan formülüyle çözecek

İki ay önce ev yemeklerini dondurup piyasaya süren Sahan Restoranları'nın sahibi Tahir Öztan, Türkiye'den işlenmiş et ürünleri ihracının önündeki yasağı Bulgaristan'da açacağı tesisle çözecek

Perşembe 17.12.2009
ABONE OL
Türkiye'deki sekiz restoranıyla Antep yemeklerini tüketiciyle buluşturan Sahan'ın sahibi Tahir Öztan, iki ay önce rafa sürdüğü dondurulmuş ev yemekleri işini yurtdışına yaymaya hazırlanıyor. Yıllar önce ABD'li bir şirketin yöneticisi tarafından dondurulmuş lahmacun siparişi aldığını ve bu işin ticaretini yapmak istediğini anlatan Öztan, içinde işlenmiş et olan ürünlerin ihracatı yasak olduğu için projenin askıya alındığını söyledi. Bunun üzerine 'Bu ticareti 'Türkiye içinde neden yapmayalım?' diye kendisine sorduğunu belirten Öztan, 1.5 sene önce tasarladığı projesini 2 ay önce hayata geçirmeyi başardığını söyledi.

'DUBAİ'DEN TALEP VAR'
İlk etapta Dubai, İran, Irak ve Yunanistan gibi ülkelerden talep geldiğini aktaran Öztan, Avrupa'ya işlenmiş et çıkışı yasaklı olduğu için ihracatı Ortadoğu'dan başlatacaklarını ifade etti. İçinde işlenmiş etin yüzde 3 ve üzerinde olduğu ürünlerin Türkiye'den ihracının yasak olduğundan şikâyet eden Öztan, "Gerekirse Bulgaristan'da dondurulmuş ürün tesisi kurup oradan Avrupa'ya ihracat yapacağız. Ülke potansiyel bir döviz girdisini kaybedecek ama başka çözüm yolu göremiyoruz" diye konuştu.

AŞÇI EKİBİ GÖTÜRECEK

Komşu AB ülkelerinde etle ilgili hiçbir kısıtlama ve sınırlama olmadığına dikkat çeken Öztan, el yapımı ürünler için Bulgaristan'a usta aşçı ekibi götüreceklerini ifade etti. Amaçlarının Türk mutfağını tüm dünyaya tanıtmak olduğunu ifade eden Sahan'ın sahibi Tahir Öztan, ürünlerin şu anda sadece Gaziantep yöresine ait olduğunu belirterek, ileriki dönemlerde Türkiye mutfağından değişik yemekleri dondurulmuş ürün olarak hazırlamayı düşündüklerini belirtti. Tamamı el yapımı 14 çeşit ürün bulundurduklarını ifade eden Öztan, "Biz bunları yaparak çalışan insanlara ve öğrencilere hazır ve ekonomik, ham de zaman kaybını ortadan kaldıran ürünler sunuyoruz" dedi.