Yunanistan'a bir kara haber de S&P'den geldi

Fitch'in ardından Standard& Poors da Yunanistan'ın kredi notunu düşürdü. Kuruluş mali konsolidasyon programına politik destek sağlanamazsa yeni indirim yolda sinyalini verdi. Sırada Moody's var

Perşembe 17.12.2009
Son Güncelleme: Perşembe 17.12.2009
ABONE OL
300 milyar euroyu bulan kamu borcu nedeniyle kemerleri sıkmaya hazırlanan Yunanistan'a bir kara haber de kredi derecelendirme kuruluşu Standard& Poors'tan geldi. 7 Aralık'ta Atina'nın kredini notunu negatif izlemeye alan kuruluş dün de notu bir basamak indirerek A-'den BBB+ seviyesine düşürdü. Görünümün de negatif olduğu belirtildi. Papandreu hükümetinin pazartesi günü açıkladığı mali konsolidasyon programını kamu borçlarının azaltılması için yeterli bulmayan S&P gözdağı vermeyi de ihmal etmdi. S&P'nin kredi analisti Marko Mrsnik, ekim ayında göreve gelen Papandreu hükümetinin pazartesi günü açıkladığı 4 yıllık mali konsolidasyon programı için politik destek sağlayamaması durumunda yeni bir not azaltımının daha olası olduğunu belirtti. Aralarında vergi, çalışma ve sosyal güvenlik alanlarının da bulunduğu seksene yakın konuda önlem alması beklenen Papandreou, muhalefet partilerinin de desteğini almak için görüşmeler yürütüyor. Avrupa Birliği Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso, danot indiriminin Atina'nın mali önlemleri bir an önce uygulamaya koyması gerektiğine işaret ettiğini söyledi.

BANKALAR ZORLANACAK

Fitch, Yunanistan'ın A- olan kredi notunu geçen hafta BBB seviyesine indirmişti. Sırada hafta içinde Atina'yı ziyaret edeceği belirtilen Moody's var. Moody's de ekim ayında Yunanistan'ın A1 olan kredi notunu muhtemel bir indirim beklentisiyle incelemeye almıştı. Bu not S&P ve Fitch'in notlarından üç basamak yukarıda. Euro Bölgesi'nin kredi notu en düşük üyesi konumuna düşen Yunanistan'ı daha zor ve sıkıntılı günler bekliyor. Yunan bankaları artık Avrupa Merkez Bankası'nda kredi alırken zorlanacak çünkü teminat olarak kabul ettiği devlet tahvillerinin notunun Ayerine kriz nedeniyle en az BBB- olması şartını arayan banka 2010'da tekrar eski kurallarına geri dönebilir. Avrupa borsalarının kapanışının ardından gelen S&P'nin kararının ardından euro/dolar paritesi yüzde 0.06 artışla 1.4542'ye yükseldi. 10 yıl vadeli Yunanistan hazine tahvillerinin faizi dün yüzde 5.53'e çıktı.