Atılan taşlar sermayeyi ürküttü

Son günlerde terör olaylarının bölgede tırmanması teşvike rağmen Doğu ve Güneydoğu'da yatırımı gözden düşürdü. Bölgede yatırım yapabilecek olan yerel sermaye bile büyükşehirlere göç ediyor

Cuma 18.12.2009
Son Güncelleme: Cuma 18.12.2009
ABONE OL
Demokratik Toplum Partisi'nin kapatılması öncesi ve sonrasında yaşanan terör olayları, doğu ve güneydoğudaki mevcut ve yapılması planlanan yatırımları etkilemeye başladı. Van, Hakkâri, Muş Bulanık gibi merkezlerde ekrana gelen işyerlerinin tahrip edilmesi görüntüleri, sermayeyi ürküttü. Bölgedeki sanayi ve ticaret odaları başkanları, bu tür olayların güven sorunu yaratarak şehirlerden sermaye kaçışına neden olduğunu vurguluyor. Ellerinde sermaye bulunan ve yatırım yapabilecek konumda olanların ağırlıklı olarak Ankara ve İstanbul'a gittikleri belirtiliyor. Endişe eden oda yöneticilerinden Van Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Zahir Kandaşoğlu, sessiz sedasız sermaye göçü yaşandığını, çaresiz kaldıklarını ifade etti. Iğdır Sanayi ve Ticaret Odası Başkanı Kamil Arslan da, terör olayları nedeniyle kapanan ve OSB'de yer tahsisini iptal eden şirketler olduğunu dikkat çekti. Siirt Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Güven Kuzu ise, "Güvenli bölge değildik, bu olaylar da tuz biber ekti" diyerek yaşanan sıkıntıyı özetliyor.

'SAĞDUYU GALİP GELİR'
Bu görüşlerın tersini savunan oda başkanları da var. Gaziantep Ticaret Odası Başkanı Mehmet Aslan, yatırım kararlarının 1-2 günde alınmadığına işaret edip, iptal kararlarının da kısa sürede alınamayacağını dile getirdi. Aslan, sağduyunun galip geleceğini düşünüyor. Muş Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Şihmus Sinecem de yatırımların devamının açılımdaki kararlığa bağlı olduğunun altını çiziyor.

Siirt Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Güven Kuzu
Güvenli bir bölge değildik, bu olaylar da tuz biber ekti
Terör olaylarının ardından güvenliğin kalmadığı kesin. Bizdeki yatırımlar kaçmadı ama gelecek olanlarda bir erteleme olduğu da kesin. Zaten güvenli bir bölge değildik. Bu olaylar da üzerine tuz biber oldu. Olaylar kırsal kesimde vardı zaten şimdi şehirlere taşındı.

Iğdır Sanayi ve Ticaret Odası Başkanı Kamil Arslan:
Gelmek isteyen de vazgeçiyor, tahsisi iptal ediyorlar
Orta ölçekli fabrika yatırımları mevcut ilimizde. Eskisi gibi cazibesi kalmadı. Artık burayı güvenli yatırım yeri olarak görmüyorlar. Terör olayları ve kriz nedeniyle kapanan firmalar var. Tahsisini iptal edenler de var. Büyükşehirlere beyin ve sermaye göçü yaşanıyor. Kısa vadede sınır ticareti bizim için çok önemli.

Muş Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Şihmus Sinecem:
Yatırımların devamı açılımdaki kararlığa bağlı
Bölgede yaşanan olaylar, sağduyuyla aşılacaktır. Açılımda kararlı tutum yatırımların da devam etmesini sağlayacak. Muş'ta ayakkabı, tekstil ve kimya sektöründe yeni yatırımlar söz konusu, altyapı ve makine kurulumları tamamlandı, işçi alımlarına başlandı. bir kaç gün önce İstanbul'da sanayiciler yatırım olanaklarını sordular. Bu da ilginin devam ettiğini gösteriyor.

Van Ticaret ve Sanayi Odası Başkan Zahir Kandaşoğlu:
Şehrimizin sermayesinin yarısı sessiz sedasız Ankara'ya gitti
Van'daki yatırımlar yerel KOBİ'ler. Bu nedenle fabrikalarda kapanma yok. Ama gelecek biri Alman, ikisi İranlı 13 firma var. Onları etkiler mi bilemiyorum. Fakat güven sıkıntısı var. Olaylar sermaye kaçışına sebep oluyor. Bizim yatırım yapabilecek olan sermaye sahiplerimizin tamamı şehir dışına kaçıyor. Yüzde 50'si de Ankara'ya gidiyor. Orada ofis açmış ev almış durumdalar. Sessiz sedasız gidiyorlar. Çaresiziz.

Gaziantep Ticaret Odası Başkanı Mehmet Aslan:
Olaylar son bulacak, sağduyu galip gelecektir
Gelişmeler yatırım yapanı etkileyecek geniş boyutta değil. İnanıyoruz ki olaylar son bulacaktır. İşadamları yatırıma 1-2 günde karar vermiyor. İptal için hemen karar vermek de gerçekçi olmaz. Çok daha uzun süreye ihtiyaç var. Elbette işadamı için huzur ve sükun önemli. Demokratik açılım neticesinde sağduyu galip gelecek, bu ortam sona erecektir.