Çağlayan 'İlle de yerli' diyor

Devlet Bakanı Zafer Çağlayan yerli otobüs kullanılması konusundaki tavsiyesi nedeniyle İstanbul Belediyesi ile devam eden tartışmaya son noktayı koydu: Babam olsa Türk malını savunurum

Cuma 18.12.2009
Son Güncelleme: Cuma 18.12.2009
ABONE OL
Türkiye'de yerli otobüs üretimi ve yurtdışından otobüs alımı konusundaki atışmalar devam ediyor. Dış Ticaretten Sorumlu Devlet Bakanı Zafer Çağlayan'ın geçtiğimiz hafta Sabancı'ya ait Temsa Global'in otobüs üretim tesislerini gezerken yaptığı "Almanya'ya, İngiltere'ye giden otobüsü bizim belediyeler almazsa onların aklına şaşarım" açıklamasına İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nden cevap gelmişti.

'OTOBÜSLE İLGİLİ KONUŞTUM'
Büyükşehir'in cevabında "Söz konusu açıklama düz mantıkla doğru görünmekle birlikte konunun birçok boyutunu göz ardı etmektedir. Sistemi bilmeden verilen hükümler olduğu değerlendirilmektedir" denmişti. Hollanda temasları sırasında bu konuda görüşü sorulan Çağlayan, "Bu sözleri yine olsun yine söylerim. Kadir Topbaş niye muhatap oldu anlamadım. Türk otobüsünün kalitesi ortada. Babam olsa Türk malını savunurum" diye konuştu. Büyük miktarlarda yatırım yapıldığını söyleyen Çağlayan, "Öttüre öttüre yine savunurum. Ben otobüs için konuştum. Metrobüs için değil. Metrobüsü incelemedim. TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu da geçenlerde otobüslerimizi savunan bir açıklama yaptı. Kadir Topbaş neden üzerine alınmış" dedi. Türkiye'de üretilen otobüs veya diğer ürünlerin ülkeye katkısı olduğunu ve istihdam yarattığını da söyleyen Çağlayan, yerli üretimin de desteklenmesi gerektiğini açıkladı.