130 noktaya daha uçuş yapılıyor

Cumartesi 19.12.2009 00:00
Son Güncelleme: Cumartesi 19.12.2009 11:40
ABONE OL
Ulaştırma Bakanlığı Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü (SHGM), bu yıl 61 ülke ile ikili havacılık müzakereleri yaptı.

Ulaştırma Bakanlığı Sivil Havacılık Genel Müdürlüğünden alınan bilgiye göre, Türkiye'nin iç hatlardaki büyüme ile sadece Avrupa'nın değil, yurt dışı uçuş ağı ve bölgesel iş birliği oluşumları ile dünyanın en önemli pazarı haline gelmesi bekleniyor.

Bu doğrultuda, Türkiye'nin yurt dışındaki uçuş ağını genişletmek için yaptığı atılım kapsamında son bir yılda 61 ülke ile ikili havacılık müzakereleri yapıldı. Bu kapsamda, mevcut anlaşmalar günün koşullarına göre revize edilerek yeni sefer noktaları ve frekans artışı sağlanırken, daha önce Türkiye'nin hiç anlaşması olmayan 15 ülke ile de ilk kez ikili hava ulaştırma anlaşması imzalandı.

Yeni ülkelerin katılımı ile Türkiye'nin ikili hava ulaştırma anlaşması olan ülke sayısı 90'dan 105'e çıktı.
2002 yılında yurt dışında uçulan nokta sayısı 70'lerde iken yeni anlaşmalar ve mevcut anlaşmaların yenilenmesi ile 2009 yılında yurt dışı uçuş noktalarının sayısı da 130'a ulaştı.

Ulaştırma Bakanlığının ''bölgesel havacılık politikası'' kapsamında 2003 yılında iç hatların özel sektöre açılmasıyla birlikte yolcu ve uçak trafiği hızla artmaya başladı. Bu kapsamda hava yolu işletmelerinin iç hatlarda uçtuğu nokta sayısı 25'ten 45'e yükselirken, yolcu sayısı da 8,5 milyondan 34 milyona çıktı.
Türkiye genelinde iç ve dış hatlarda taşınan yolcu sayısı Kasım ayı sonu itibarıyla da 79 milyon 343 bine ulaştı.

TÜRKİYE ÇIKIŞLI HAT UÇUŞLARINDAKİ ARTIŞLAR

Türkiye çıkışlı hat uçuşlarda ise Orta Doğu'da yüzde 229, Bağımsız Devletler Topluluğu'nda yüzde 144, Asya'da yüzde 306, Avrupa'da da yüzde 80 büyüme yaşandı.

Büyümede, ikili anlaşmaların yanı sıra Türkiye'nin 2007 yılında başlattığı bölgesel iş birliği oluşumları da büyük rol oynadı.

KEİ, D-8, TRACECA, AKDENİZ, AFCAC ve T-MAG olmak üzere sivil havacılıkta iş birliğini içeren 6 uluslararası oluşumun temelini atan Türkiye, Karadeniz, Balkanlar, Orta Doğu, Akdeniz, Afrika ve Asya ülkeleriyle çoklu iş birliği anlaşmaları imzaladı.

Bu kapsamda, bugüne kadar 129 ülke ile görüşülerek sivil havacılık düzenlemeleri, havacılık yönetimi, hava sahası yönlendirmeleri, insan kaynakları, bakım, eğitim yer hizmetleri gibi pek çok alanda iş birliği yapıldı.