Elektriğe zam sinyali

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK), ülke ortalama elektrik toptan satış fiyatını geçmeyecek fiyattan elektrik enerjisi satın alışlarında referans olabilecek 2009 yılı Türkiye Ortalama Elektrik Toptan Satış Fiyatını 12,82 Krş/kWh'ten, 13,32 Krş/kWh olarak belirledi.

Cumartesi 19.12.2009 00:00
Son Güncelleme: Cumartesi 19.12.2009 14:44
ABONE OL
TEİAŞ tarafından önerilen primer frekans kontrol hizmet bedeli ise 2010 yılı birinci çeyreği için 0,13 TL/MWh olacak.

EPDK'nın Resmi Gazete'de yayımlanan ilanına göre dağıtım lisansı sahibi tüzel kişilerin sahibi olduğu veya iştirak ilişkisinde bulunduğu üretim şirketi veya şirketlerinden ülke ortalama elektrik toptan satış fiyatını geçmeyecek fiyattan elektrik enerjisi satın alışlarında referans olabilecek 2009 yılı Türkiye Ortalama Elektrik Toptan Satış Fiyatını 13,32 Krş/kWh olarak belirledi. Bu belirleme yapılırken, EÜAŞ satış tutar ve miktarı, DUY kapsamında verilen "0" ve "1" kodlu yük alma ve yük atma talimat tutar ve miktarları ile enerji açık ve fazla tutar ve miktarları, özel şirketler arası ikili anlaşmalar ve perakende satış lisansına sahip dağıtım şirketlerinden elektrik enerjisi alan iletim sistemi kullanıcısı tüketicilere uygulanan fiyat dikkate alındı. TEİAŞ tarafından önerilen primer frekans kontrol hizmet bedelinin 2010 yılı birinci çeyreği için 0,13 TL/MWh. olacak.

AKTİF ELEKTRİK ENERJİSİ BEDELİ OLARAK 15.28 KRŞ/KWH BELİRLENDİ
EPDK'nın, Resmi Gazete'de yayımlanan ilanına göre Türkiye Elektrik Ticaret Taahhüt Anonim Şirketi tarafından Perakende Satış Lisansına Sahip Bölgesel Elektrik Dağıtım Şirketlerine, 1 Ocak 2010 tarihinden itibaren geçerli olacak şekilde aktif elektrik enerjisi bedeli olarak 15,28 Krş/kWh uygulanmasına geçilecek. Perakende Satış Lisansına sahip dağıtım şirketlerinden elektrik enerjisi alan iletim sistemi kullanıcısı tüketicilere uygulanan tarifelerin, TETAŞ tarafından iletim sistemine doğrudan bağlı tüketicilerine uygulanmasına devam edilecek. Maliyet Bazlı Fiyatlandırma Mekanizmasının Uygulanmasına Yönelik Usul ve Esaslar Genelgesi uyarınca makroekonomik göstergelerde meydana gelebilecek değişikliklerden veya sair nedenlerden dolayı TETAŞ tarafından Kuruma tarife değişikliği teklifinde bulunulması durumunda, Kurum tarafından yapılacak inceleme ve değerlendirme sonucu alınan Kurul Kararı çerçevesinde tarife değişikliği yapılacak.