100 doların altındaki ilk dizüstü Afrika'nın olacak

Her çocuğa bir bilgisayar projesini CherryPal Africa modeli başardı. 99 dolara 7 inç ekrana sahip dizüstü, ilk olarak az gelişmiş Afrika ülkeleri için satışa çıktı

Pazar 20.12.2009
ABONE OL
Prof Nicholas Negroponte'nin "Her çocuğa bir dizüstü" (One Laptop Per Child-OLPC) hayali farklı ülkelerdeki ucuz bilgisayar projelerine de ilham kaynağı oldu. Fikrin sahibi 100 doların altında bilgisayar üretemese de CherryPal Africa projesi ile Afrikalı çocuklar 99 dolara mini dizüstü bilgisayar sahibi olacak. Üstelik bu toptan fiyat da değil, herkesin satın alabileceği perakende fiyatı. 100 doların altında bilgisayar üretmenin az gelişmiş ve gelişmekte olan ülkeler için çok önemli olduğunun farkında olan Cherrypal, bu işi başardı. Cherrypal Africa adlı model, 99 dolar perakende fiyatıyla satışa sunuluyor.

HER ŞEY ÇOCUKLAR İÇİN

Cherrypal'ın kendisi tarafından da belirtildiği üzere yavaş ama yeterli ve en önemlisi ucuz olan Africa, 400 MHz'lik işlemciye, 256 MB belleğe ve 2 GB'lık flash hafızaya sahip. 7 inçlik ekranı olan ve Windows CE veya Linux işletim sistemi ile çalışan model, adını aldığı Afrika gibi ülkelerdeki insanların ve özellikle çocukların ihtiyaçlarını karşılamak üzere üretilmiş. Cherrypal Africa modeliyle üretilen dizüstü bilgisayarların üretiminde geri dönüşebilen malzeme kullanılması da çevre kirliliği sorununa da çözüm oluyor. İnsanların hiç kullanmadığı özelliklere para ödemek yerine sadece kullandığı özellikler için para ödüyor. Her çocuğa bir dizüstü (OLPC) projesine benzer bir girişim olan Cherrypal Africa, toptan olarak sipariş edilmeği halde bile 99 dolara geldiğinden, daha fazla insana ulaşmak niyetinde.