Cinsel sohbet hizmeti artık sadece 900'lü numaralarla verilecek

GSM şirketlerinin '0535. 0543' gibi normal telefon hatlarından seks hattı açmalarının dönemi kapanıyor. Bu servis için sadece '900'lü hatlar kullanılacak

Pazar 20.12.2009
ABONE OL
BİLGİ Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTİK), kamuoyunda "seks hattı" olarak bilinen cinsel sohbet hatları konusunda önemli bir karar aldı. BTİK, Meclis Dilekçe Komisyonu'na 9 Aralık 2009 tarihli resmi karar metninde cinsel sohbet hatlarına yeni düzen getirildiğini bildirdi.
Her GSM şirketinin 0 535, 0505, 0543.. gibi normal telefon numaraları üzerinden gerçekleştirdiği "cinsel sohbet" hizmeti, artık 900 alan koduyla başlayan numaraların üzerinden gerçekleştirilecek.
2 ay içinde tek numara uygulamasına geçmeyen işletmelerin bu hizmeti durdurulacak.
Cinsel sohbet hizmeti almak isteyen abone, ilgili işletmeye yazılı başvuru yapmak zorunda olacak. BTİK'in bu kararı almasını sağlayan TBMM Dilekçe Komisyonu Başkanı Yahya Akman, "Yanlış aramalar dışında, bu hatları genellikle çocuklar kullanıyordu. Artık aileler rahat nefes alabilir" dedi. TBMM Dilekçe Komisyonu, kamuoyunda "seks hatları" olarak bilinen sohbet içerikli hatlarla ilgili keyfi düzenlemeye son verilmesini sağladı. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTİK), söz konusu hatların 'tek numara altında toplanması''na ilişkin karar aldı. 9 Aralık 2009 tarihli karar, cinsel sohbet hatlarının bundan böyle değişik GSM numaralarından kullanılmasına izin vermiyor. Halen canlı sohbet hizmetini sunmakta olan işletmecilere, 900'lü hatlara geçmeleri için BTİK tarafından 2 aylık süre verildi.