Diyabet hastalarına şeker yediren çete mahkemede

Yemek ihalelerine fesat karıştırmakla suçlanan çete daha fazla para kazanmak için diyabet hastalarına şekerli ve tuzlu yemek yedirmekten bile çekinmemiş

Pazar 20.12.2009
ABONE OL
İstanbul başta olmak üzere 11 şehirde hastane, üniversite ve askeri okulların da aralarında olduğu kamu kurum ve kuruluşlarının 15 ayrı yemek ihalesine fesat karıştırıp 70 milyon liralık vurgun yaptıkları öne sürülen çete elemanı 42 kişi emniyetteki sorgularının ardından adliyeye sevk edildi.

SAĞLIĞI HİÇE SAYDILAR
Şüphelilerin, ihaleyi aldıktan sonra yemeklerin kalitesini düşürdükleri, Pendik Süreyya Paşa Hastanesi'nde diyabetli hastalara tuzlu ve şekerli yemekler dahi verdikleri, küflü ekmek, bozuk sütlaç servis ettikleri öne sürüldü. Şüphelilere ait firmaların, ihale şartnamesini önceden ele geçirdiği, bazen de kendilerinin yazdığı ortaya çıktı. Bu firmaların şartnamelere ihaleleri kendilerinden başka bir firmanın almasını zorlaştıracak maddeler koydukları da tespit edildi. Yemek firmalarının başvurduğu bir başka hileli yöntem ise muhammen bedellerin önceden öğrenilmesi. Buna göre fiyat önerisi yapan firma, daha sonra muhammen bedele yakın bir bedelle teklif veriyor.

Büyük yemek firmaları vurgun dosyasında
İSTANBUL Mersin, Sivas, Ordu, İzmir, Eskişehir, Diyarbakır, Ankara, Bursa, Uşak ve Gaziantep'te yapılan eş zamanlı operasyonlarda gözaltına alınanlar arasında Boğaziçi Üniversitesi Yemekhane İşletme Müdürü Mustafa Tunç, Süreyya Paşa Hastanesi Müdürü Altan Candan Kahraman, Okmeydanı Hastanesi Müdürü Serkan Bülent Şahin, Azık ve Akön Yemek Şirketi Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Albayrak, Türkmen Gıda'nın sahibi Hamdullah Tanrıkulu, Sodexo şirketinin sahibi Eşref Hamamcıoğlu ve Yiğit Gıda'nın sahibi Levent Bulutoğlu gibi isimler var.

9 ayda 16 ihbar geldi
Operasyon 2008 yılı ağustos ayında İstanbul Emniyet Müdürlüğü, Milli Savunma Bakanlığı ve Genelkurmay Başkanlığı'na gelen 16 ihbar üzerine başlatıldı. Teknik takibe alınan şüphelilerin daha önce de ihaleye fesat karıştırmaktan kovuşturma geçirdiği anlaşıldı. Askeri okulların da aralarında olduğu 15 ihalede hile yaptıkları belirlendi.