İtalyan FM Gru, Türkiye'de kule vinç üretimi yapacak

Türk müteahhitlerin çevre ülkeler ve krizin uğramadığı Kuzey Afrika'daki başarısı İtalyan kule vinç üreticisi FM Gru'yu Türkiye'de yatırıma yöneltti. Yalova'da düşünülen yatırım 2011'de bitecek

Pazar 20.12.2009
ABONE OL
İtalyan kule vinç üreticisi FM Gru Yalova'da yatırım kararı aldı. İnşaatlarda kullanılan kule vinçleri ilk kez İtalya dışında bir ülkede üretecek olan şirketin ihracattan sorumlu yöneticisi Bruno Sanguineti SABAH'a yaptığı açıklamada ilk etapta 20 milyon eurounun üzerinde bir yatırım yapmayı planladıklarını açıkladı. Sanguineti, "Türkiye'ye yapacağımız yatırımla yüzde 30'luk bir maaliyet avantajı ve yeni pazarlara ulaşmak için lokasyon avantajı yakalamayı planlıyoruz" diye konuştu.

10 TIR TAŞIYOR

FM Gru'nun dünyada kule vinç üretimi konusunda 3'üncü sırada yer aldığını fakat krizin ardından dünyada finansal olarak en sağlıklı şirket olduğunu ifade eden Sanguineti, Türkiye üzerinden özellikle krizde inşaat sektörü açısından en az etkilenen Libya ve Cezayir gibi Kuzey Afrika ülkelerine açılmayı planladıklarını dile getirdi. Türkiye'de yatırım yapmayı düşünmelerinin en önemli nedeninin işçilik maliyeti olmadığını ifade eden Sanguineti, "Bu işte işçilik maliyeti yüzde 30'u geçmiyor. Çin'de de yapsak işçilik maliyetini en fazla yüzde 15'te tutabiliriz. Asıl sorun bu işi yapabilecek kalifiye işgücü ve Türkiye'de gerçekten çok disiplinli bir işgücü var. Ayrıca Türkiye gelişmekte olan diğer ülkelere lokasyon olarak çok yakın. Biz bir vinci ortalama 10 TIR ile taşıyoruz. Bu da bize önemli bir rekabet avantajı sağlayacaktır" dedi. Sanguineti, İtalya'da yılda ortalama 800 adet kule vinç sattıklarını, Türkiye'de ise bu rakamın 200 civarında olduğunu ve Türkiye'nin çok büyük potansiyel barındırdığını kaydetti.