TEKEL işçilerinin eylemi altıncı gününde

Pazar 20.12.2009 00:00
Son Güncelleme: Pazar 20.12.2009 11:56
ABONE OL
TEKEL işçilerinin direnişi altıncı gününü doldurdu. Tekel işçileri, bu sabah kaldıkları misafirhaneden ve ilk kez kaldıkları Ahmet Taner Kişlalı Spor salonundan TÜRK-İŞ Genel Merkezi'ne gelerek eylemlerine devam ettiler.

TEKGIDA-İŞ Başkanı Mutafa Türkel, hükümetin gereğini yapmasının vaktinin geldiğinin altını çizerek, eyleme toplumun her kesiminden yoğun bir ilgi olduğunu söyledi.

Özlük haklarıyla başka kamu kurum ve kuruluşlarına geçiş yapmak isteyen TEKEL işçilerinin Misafirhanelere sığmaması sonucu Ahmet Taner Kışlalı Spor Salonu'na yerleştirildiği öğrenildi.

TÜRK İŞ Genel Sekreteri ve TEKGIDA-İŞ Genel Başkanı Mustafa Türkel, ANKA'ya yaptığı günün ilk değerlendirmesinde, bugün sendika ve konfederasyon yönetim kurullarının toplantı yapmasının beklendiğini belirterek, toplantıdan çıkan sonuca göre Türk iş Başkanlar Kurulu'nu yarın veya öbür gün toplantıya çağırabileceklerini bildirdi. Türkel, şubelerden de bir an önce Başkanlar Kurulu'nun toplanması yönünde yoğun istek olduğunu belirtti.

EYLEMİMİZ SON DERECE BAŞARILI

TEKGIDA-İŞ Başkanı Türkel, eylemin geleceğiyle ilgili şu değerlendirmede bulundu.:

"Burası muz devleti mi yani, hükümet yanlış yapıyorsa geri adım atacak. Öyle inatlaşmayla ülke yönetilir mi? Yapılan işlem kanunsuz. Eylem son derece başarılı, kararlı ve inançlı. Sonuç alınana kadar bu kararımızı, ısrarımızı sürdüreceğiz. Hükümetin bu konuda artık gereğini yapmasının vakti geldi. Yoksa yarın Başkanlar Kurulu toplandığında ve diğer sivil toplum örgütleriyle çok daha başka boyutlara gitmeye başladığını görmesi gerekiyor. Üstelik buradaki talep çok haklı bir talep, hukuki bir talep olduğunu söylüyoruz. Biz var olan hakkımızı koruma derdindeyiz, bunu elimizden almaya kalkanların hukuksuzluğuna kimse dur demeyecek mi? Eylemimiz son derece başarılı. Kamuoyunun desteği, basının ilgisi son derce yüksek, buna minnettarım. Sivil toplum örgütlerimizin siyasi partilerimizin ilgisi çok yoğun, AKP dışında Türkiye'nin kalbi burada atıyor. Bir tek onlar inatlaşıyor."

İŞÇİLERİN BARINMA PROBLEMİ BÜYÜYOR

Türkel, spor salonunda işçilerin bu gece üşüdüğünü ancak bu sorunu çözeceklerini ifade etti. Barınma konusunun önemli bir sorun olarak belirdiğini vurgulayan Türkel, işçilerin birbirinden ayrılmak istemediğini o yüzden en az 100 kişilik barınacak yerlere ihtiyaçları olduğunu belirtti.

Türkel, "Binlerce insan otobüslerle her gün geliyor. Bugün yine yüzlerce insan geldi. Bu sabah itibariyle sadece İzmir'den 2 bin civarında insanın geldiği bilgisini aldım" dedi.