Cep telefonu operatörleri 2010'da indirime yanaşmadı

Turkcell, Vodafone ve Avea'nın yeni yılda arabağlantı ücretlerinin aynı kalmasını istemesi abonelerin indirim beklentisini suya düşürdü

Pazartesi 21.12.2009
ABONE OL
Cep telefonu operatörleri vatandaşın indirim talebine olumsuz cevap verdi. Cep telefonu operatörleri 2010 yılı için arabağlantı tekliflerini Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu'na (BTK) bildirdi.

FATURAYI ETKİLİYOR

Turkcell, diğer operatörlerden aldığı arabağlantı ücretinin dakikasının konuşmada 6.55 kuruşta, kısa mesajdan ise 1.70 kuruşta kalmasını teklif etti. Vodafone ücretin dakikasının konuşmada 6.75 kuruş, kısa mesaj da 1.73 kuruşta kalmasını isterken, Avea da konuşmada dakikasının 7.75 ve kısa mesajda 1.87 kuruşta kalmasını önerdi. Arabağlantı ücretleri vatandaşların konuşma ücretlerini doğrudan etkiliyor. Vatandaşın hizmet aldığı operatörün abonesi olmayan kişileri ararken önemli hale gelen arabağlantı ücretlerinin düşmesi, farklı operatörleri arayan vatandaşın faturasına yansıyor. BTK'nın Mayıs ayında yaptığı arabağlantı ücretlerindeki yüzde 30'luk indirimle vatandaşın konuşma oranı yüzde 37 oranında artmıştı.

Avrupa Birliği ücretlerde indirim istiyor
AVRUPA Birliği (AB) ar 2013'e kadar arabağlantı ücretlerindeki indirimlere yönelik yol haritasının belirlenmesini itiyor. Birlik uzun vadede arabağlantı ücretlerinin tamamen kaldırılmasını hedefliyor. Türkiye'de halen 64 milyon cep telefonu abonesi var. Turkcell'in abone sayısı 36 milyonu geçerken, Vodafone'un 15.5 milyon, Avea'nın ise 12 milyondan fazla abonesi bulunuyor.