Fiat, Türkiye'nin teklifini beğendi Bursalı Doblo'ya ABD yolu açıldı

Tofaş, Fiat'ın Chrysler'in yüzde 20'sini satın almasının ardından, Doblo'nun ABD'ye ihracatı için Fiat CEO'su Marchionne'ye öneride bulunmuştu. Şimdi Bursalı Doblo'ya ABD yolu açıldı

Pazartesi 21.12.2009
ABONE OL
Amerikan otomotiv devi Chrysler'in yüzde 20'sini alan Fiat, Doblo'nun ABD'ye ihracatı için adım attı. Fiat ve Chrysler'in CEO'su Sergio Marchionne'nin 'Chrysler'i ayağa kaldırma' projesinde, Fiat'ın ABD'ye ihraç edeceği ilk araçlardan biri Bursalı Doblo olacak. Ocak ayında Avrupa'da satışına başlanacak yeni Doblo'nun 2011 yılı içinde Amerika pazarında da yer alması planlanıyor. Tofaş, Doblo'nun ABD'ye ihracatı için Fiat'a öneride bulunmuştu. Yeni Doblo'nun İtalya'nın Torino kentinde düzenlenen basın toplantısında gazetecilerin sorularını yanıtlayan Tofaş CEO'su Ali Pandır, Doblo'nun ABD'ye ihracatı için fizibilite çalışmalarının başladığını söyledi. Pandır, şunları anlattı. "Fiat ile Chrysler arasındaki ortaklık sonrasında Doblo'nun ABD'ye ihracatı önerisinde bulundum. Connect'i bu noktada örnek gösterdim. Marchionne'nin yönetim kurulu komitesine bu projeyi ilettim. 3 kişilik bu üst düzey komite fikri beğendi ve ilerleme planına koydu. Doblo'nun ABD normlarına uyum süreci için Fiat ve Chrysler ekibi birlikte çalışıyor. Çarpışma testlerinin bile Avrupa'dan farklı olduğu düşünülürse bu uzun bir süreç. Bir aracı yeniden geliştirmek, ABD standartlarına uygun hale getirmekten daha kolay. Chrysler, Mercedes ile ortaklığı döneminde Sprinter'i Amerika'da sattığı için ticari araçta uyum sürecini çok iyi biliyor. Rakiplerden daha hızlı sürede bu süreç tamamlanacak."

Doğalgaz için boşuna para ödüyoruz
TÜRKİYE'NİN de İtalya'daki doğalgaz teşviğini örnek alması gerektiğini söyleyen Pandır, şu ilginç öneriyi yaptı: "Rusya ile yapılan doğalgaz anlaşmasında, Türkiye kullandığı doğalgaz kadar değil söz verdiği kadar ödeme yapıyor. Türkiye'de otomobilde doğalgaz kullanımı ve doğalgaz dolum istasyonlarının kurulması teşvik edilse, bu gazın bir kısmı araçlarda da kullanılabilir. Rusya'ya kullanmadığımız gaz için para ödememiş oluruz. Otoda doğalgaz kullanılırsa, petrol faturası da düşer."

Kriz tarihi rekora engel oldu
KÜRESEL kriz yüzünden Tofaş'ın 2009'da üretim rekorunu kaçırdığını söyleyen Pandır, "Bu yıl 360 bin adetlik üretimi hedefliyorduk. Bunun 300 binini ihraç edecektik. Bu rakam 240 binde kaldı. 180 bin araç ihraç ettik" dedi. 2010' umutlu olduklarını anlatan Pandır, şimdiden 200 bin adet ihracat siparişi aldıklarını kaydetti. 2010'da 270 bin adetlik üretimi yakalayacaklarını söyleyen Pandır, Fiorino, Bipper ve Nemo'da her geçen gün artan bir taleple karşılaştıklarını anlattı.

Yeni Doblo Şubat'ta Türkiye'de

TOFAŞ'IN Bursa'daki fabrikasında 2000 yılından bu yana 1 milyon adet üretilen Doblo'nun yeni nesli İtalya'da 400 gazetecinin katıldığı bir organizasyonla tanıtıldı. 450 milyon euro'luk yatırımla geliştirilen Fiat Doblo, 2010 yılının Şubat ayında Türkiye'de satışa sunulacak. Yeni Fiat Doblo'da ilk etapta biri benzinli ve üçü dizel olmak üzere toplam dört motor seçeneği bulunuyor. Daha sonra Fiat'ın otomatikleştirilmiş manuel şanzıman sistemi Dualogic ile donatılmış bir başka turbo dizel motor seçeneği daha motor yelpazesine katılacak.