'Krizden çıksak da banka tekelinden ve işsizlikten kurtulamayacağız'

Küresel finans sistemine ağır eleştiriler yönelten 'Zeitgeist' filminin gizemli yönetmeni Peter Joseph, ekonomik kriz sonrası için kötümserliğini koruyor

Pazartesi 21.12.2009
Son Güncelleme: Pazartesi 21.12.2009
ABONE OL
2007'DE internet üzerinden ABD'de yayınlanmaya başladığında büyük yankı uyandırdı. ABD dışında daha fazla ilgi görmesi ise küresel krizin patlak vermesiyle mümkün oldu. Merkez bankalarına, küresel finans sistemine ve 11 Eylül saldırılarına yönelik çarpıcı iddiaları sayesinde büyük ilgi gören "Zeitgeist-Zamanın Ruhu" belgeselini 100 milyondan fazla insan izledi. Dünyanın en çok izlenen filminin yönetmeni Peter Joseph, krizden çıkılsa bile sonrası için pek umutlu konuşmuyor: "Bu çöküş kasıtlı değildi ama beklenen bir şeydi. Tüm büyük ölçekli olaylar gibi bu da güç sahiplerine hizmet edecek. Bankalar, daha büyük bir tekelle şeffaflığı ortadan kaldırmaya çalışıyor. Yeni düzenlemeler sadece daha çok kontrol ve güce öncülük edecek. Bankalar ve ekonomi kredi sorunundan kurtulup yeniden büyüme periyoduna girebilir. 10 yıllık refah sonrasında para kaynağı tükenir ve tekrar resesyona düşeriz. Asıl kriz teknolojik işsizliktir. Makinaların insanların yerini almasının sonu gelmeyecek ve işsizlik oranları uzun dönemde artacak. Ekonomi bu krizden kurtulsa da, işsizliğin üstesinden gelemeyecek"

Para ihtiyaç olmayacak
Joseph, filmlerinde 'Bir Ekonomik Tetikçinin İtirafları' kitabın yazarı John Perkins'le yapılmış bir röportaja yer verirken, temel fikirlerini ünlü futurist Jacque Fresco'dan alıyor. Fresco'nun Venüs Projesi'ni detaylı şekilde işleyen Joseph, mevcut sisteme karşı Venüs Projesi'ni şöyle savunuyor: "Proje konusudaki şüphecilere sadace mevcut sistemdeki yozlaşmayı göstermek yeterli. Bütün gezegen rekabet üzerine kurulu. Rekabet tehlikelidir ve bu dünya sonucudur. Para ise refah üreten bir toplumda ihtiyaç değildir."